Uudet tyyppihyväksytyt henkilö- ja pakettiautot on oltava varustettu eCall-laitteella 31.3.2018 lähtien. Onnettomuudessa ajoneuvoon asennettu eCall-laite ottaa joko automaattisesti tai käyttäjän pyynnöstä yhteyden hätäkeskukseen.
Hälytyksen yhteydessä avautuu auton ja Hätäkeskuslaitoksen välillä puhe- ja viestiyhteys ja eCall-laite välittää hätäkeskukselle tiedon onnettomuuspaikasta ja auton suunnasta. Järjesetelmä on yleiseurooppalainen.
– Suomessa eCall-järjestelmän on arvioitu vuosittain vähentävän liikennekuolemia 4-5 %, sillä apu saadaan paikalle nopeammin ja varmasti oikeaan paikkaan, kertoo Trafin johtava asiantuntija Erik Asplund.
Autovalmistajien omissa järjestelmissä viiveitä
Jo nykyään joissakin ajoneuvoissa on valmistajan tarjoamana hätäpuhelujärjestelmä. Nämä järjestelmät ovat sallittuja jatkossakin, mutta Hätäkeskuslaitos suosittelee siirtymistä eCallin käyttöön.
– Ajoneuvovalmistajien omissa hätäpuhelujärjestelmissä on todettu olevan viiveitä hätäkeskustoiminnan näkökulmasta tarkasteltuna. Esimerkiksi onnettomuuden tapahtumapaikan koordinaattien ilmoitusmuodot eivät kaikissa järjestelmissä ole yhteensopivia hätäkeskustietojärjestelmän kanssa, sanoo Hätäkeskuslaitoksen tietohallintopäällikkö Jesse Fågel.
EU on hyväksynyt eCall-säädöspaketin huhtikuussa 2015 ja Hätäkeskuslaitoksilla on oltava valmius ottaa vastaan eCall-hätäviesti 1.10.2017 lähtien. Suomessa eCall-valmius toteutetaan uuden hätäkeskustietojärjestelmän, ERICA:n, käyttöönoton myötä.
Lähde: Trafi
Uusimmat
-
09:55
NHL-tähti loukkaantui MM-kaukalossa – suomalaistuomarin kylmäävä ennakointi taltioitui kameralle
-
09:54
Sini-koira lähti nauttimaan satojen kirsikkapuiden loisteesta – Pekka Pouta ikuisti teemaan pukeutuneen karvatassunsa hanami-juhlassa
-
09:52
Ruotsin NHL-kyttäily tuotti vihdoin vahvistuksen – myös USA täydensi miehistöään Leijonien käsittelyn jälkeen
-
09:43
Ukraina: Venäjä iskenyt ohjuksilla Koilis-Ukrainaan – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
09:40
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä, syyttäjän mielestä kyse oli uhkailusta – MTV Uutiset paikalla oikeudessa
-
09:39
Liki 500 valmistuu ylioppilaaksi ehkä tietämättään, osa tehnyt viimeiset kokeensa kymmeniä vuosia sitten – Espoossa yksi kirjoitti 10 laudaturia
-
09:37
Kyyneleet virtaavat oikeudessa – Salkkarit-hahmo murtui täysin
-
09:36
Suora lähetys kello 10.45: Nato-päätös etenee – ulkoasiainvaliokunnan tiedotustilaisuus
-
09:28
Sara Sieppi jätti julkaisematta aikoinaan tämän kuvan – ei halunnut huijata seuraajiaan: "Olen tehnyt kyykkyjä, mutta..."
-
09:28
Suomalaisfirmalta miljoonainvestointi yhteen tuotteeseen – Ruokavirasto kielsi nimen käytön: "Tuntuu hullulta, että viranomainen heittää kapuloita rattaisiin"
-
09:13
Esimerkillistä! Leijonien luottotaistelijalta jäätävän kova suoritus – pelasti Jussi Olkinuoran tavalla josta voi ottaa mallia
-
09:04
”Suomalainen sisu on etu Natolle” – amerikkalaiset asiantuntijat ennustavat Yhdysvaltojen ratifioivan Suomen Nato-jäsenyyden vuoden loppuun mennessä
-
08:50
Huomasitko, mitä Sami Vatanen teki hetkeä ennen voittomaalia? Leijonat-tähden kommentti oli myös timanttia
-
08:43
"Perikato-tunnelma tiivistyy" – tiedustelutiedot: Putin sotkeutuu eversteille kuuluviin päätöksiin
-
08:38
"Sitä mitä lääkäri määräsi" – uutinen Miro Heiskasesta sytytti asiantuntijat, Lauri Marjamäki rinnasti kisojen kirkkaimpiin tähtiin
-
08:25
Erikoinen episodi Leijonien pelissä: Hukkaset saivat kuulla hallin sisällä, ettei heidän paikkojaan ole olemassakaan
-
08:23
Sami Kapanen paljastaa: Leijonien vastustajalta valitusta fanien riehakkaasta toiminnasta – MM-kisajärjestäjien reagointi näkyi vaihtoaitiossa
-
08:07
Lisää tätä ruokavalioosi – voi pienentää sydänriskejä
-
08:00
Marko Anttila ei ole vielä mitään – tällä MM-kisojen järkäleellä on poikkeuksellinen ongelma Helsingissä
-
07:30
Tässä on Leijonien vaarallisin osa-alue – Mikael Granlundin ja kumppaneiden viisikko takoo hirmujälkeä: "Jotenkin se klikkaa"
-
Lataa lisää