Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tullin pääjohtajaksi nousee Sami Rakshit

Tullin valvontaosaston johtaja Sami Rakshit Helsingissä 25. maaliskuuta 2024.
Tullin valvontaosaston johtaja Sami Rakshit Helsingissä 25. maaliskuuta 2024.Lehtikuva
Julkaistu 04.04.2024 14:42

MTV UUTISET – STT

Taustalla pitkä ura Tullin eri tehtävissä.

Tullin uudeksi pääjohtajaksi on nimitetty oikeustieteen kandidaatti Sami Rakshit. Rakshit toimii tällä hetkellä valvontaosaston päällikkönä Tullissa ja on toiminut aiemmin Tullissa useissa eri tehtävissä, kuten rikostorjuntajohtajana ja tiedustelupäällikkönä.

Valtioneuvosto nimitti Rakshitin tehtävään viiden vuoden määräajaksi, joka alkaa vappuna ja päättyy vuonna 2029.

– Uskon, että pitkästä kokemuksestani Tullissa on merkittävää hyötyä sekä koko Tullille arvostettuna viranomaisena että tämän vaativan tehtävän hoitamisessa. Arvostan suuresti saamaani luottamusta ja mahdollisuutta päästä kehittämään Tullia yhdessä työhönsä vahvasti sitoutuneen henkilöstömme kanssa tässä muuttuvassa toimintaympäristössä, Rakshit sanoo tiedotteessa.

Pääjohtajan virkaa haki 12 henkilöä.

Tulli toimii valtiovarainministeriön hallinnonalalla. Sen päätehtävä on huolehtia tulliselvityksestä ja -verotuksesta, ulkomaanliikenteen valvonnasta, tullirikosten torjunnasta, ulkomaankaupan tilastoinnista ja tullilaboratoriotutkimuksista. Tullissa työskentelee noin 2 000 tullialan ammattilaista eri puolilla Suomea.

Rakshit seuraa pääjohtajana Hannu Mäkistä, joka siirtyi Tullin johtoon vuonna 2019 valtiovarainministeriön budjettipäällikön virasta. Mäkinen täyttää tänä vuonna 69 vuotta ja on jäämässä huhtikuun lopussa eläkkeelle.

Lisää aiheesta:

Kelan pääjohtajaksi valittu Husin Lasse LehtonenIlkka Koskimäki nimitettiin uudeksi poliisiylijohtajaksiTero Kurenmaa Finanssivalvonnan uudeksi johtajaksiMarkus Sovala nimitettiin Tilastokeskuksen pääjohtajaksiTullin johtoon haki 17 ihmistä – joukossa myös virkavelvollisuuden rikkomisesta tuomittu nykyinen pääjohtaja Tullin päälakimiehen viransijaisuus täytettiin, entinen valtakunnansyyttäjä Matti Nissinen ei tullut valituksi
TulliRajavalvontaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tulli
  • 26.10.20:19
    Trumpin Yhdysvallat

    Kiina ja Yhdysvallat alustavaan sopuun kauppaneuvotteluissa

  • 20.10.09:06
    Huumeet

    Helsingistä löytyi uutta 500 kertaa heroiinia voimakkaampaa huumetta

  • 12.10.20:20
    Raha

    Miehen matkalaukusta löytyi väärennetty setelipinkka poikineen – kummallinen musiikkivideoselitys ei mennyt läpi oikeudessa

  • 7.10.20:23
    EU

    EU haluaa lyödä teräkselle 50 prosentin tuontitullit Trumpin tapaan

  • 7.10.08:52
    Kotimaa

    Aino haistoi laittoman sian – pakastimet loppuivat kesken