Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Epäiltiin hankkineen tietoa alaisen sähköposteista: Tullin pääjohtaja Hartikainen säästyi syytteeltä

Lehtikuva
Julkaistu 22.04.2016 12:41

MTV UUTISET–STT

Syyttäjä ei nosta syytettä Tullin pääjohtaja Antti Hartikaista vastaan virkavelvollisuuden rikkomisesta ja viestintäsalaisuuden loukkauksesta.

Asiasta ei ole näyttöä. Jo helmikuussa valtionvarainministeriö kertoi, ettei Hartikaisen pidättämiseen virantoimituksesta ei ole perusteita.

Päätöksessä huomioitiin ministeriön mukaan tiedot rikosepäilystä, keskustelut poliisin kanssa ja pääjohtajan kuuleminen.

Virkamieslain mukainen menettely käynnistettiin, koska ministeriö oli saanut poliisilta tiedon viestintäsalaisuuden loukkaamiseen ja virkavelvollisuuden rikkomiseen liittyvästä rikosepäilystä Tullissa.

Helsingin Sanomat kertoi aiemmin, että rikosepäilyn keskiössä on Tullin pääjohtajan väärälle vastaanottajalle vahingossa lähettämä sähköpostiviesti. Hartikainen pyysi viestin vahingossa saanutta tuhoamaan sen ja olemaan välittämättä sitä eteenpäin. Alainen kuitenkin oli välittänyt tietoa viestin sisällöstä eteenpäin kolmannelle Tullin työntekijälle.

Pääjohtajan on epäilty hankkineen tietoa alaisen sähköpostikirjeenvaihdosta.

Hartikaista on epäilty viestintäsalaisuuden loukkaamisesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta. Tulli teki itse rikosilmoituksen pääjohtajastaan.

Hartikaisen epäiltiin jo aiemmin muun muassa järjestelleen vaimolleen työpaikkaa Tullista. Hartikainen sai viime vuonna vakavan huomautuksen silloiselta sisäministeriltä Päivi Räsäseltä (kd.), mutta sai luvan palata pääjohtajaksi kesäkuun alussa. Hartikainen oli ollut virkavapaalla ja toiminut EU:n Libyan-rajaturvallisuusoperaation johtajana.

Lisää aiheesta:

Tullin johtoon haki 17 ihmistä – joukossa myös virkavelvollisuuden rikkomisesta tuomittu nykyinen pääjohtaja Virkarikoksesta tuomittu Tullin pääjohtaja Antti Hartikainen saa jatkaa tehtävissäänMinisteriö Tullin pääjohtajan syrjään siirtämisestä: Luvassa kansainvälisiä tehtäviä Tullin pääjohtajan rikosepäily syyttäjän harkittavaksiVM: Rikosepäily ei anna aihetta Tullin pääjohtajan hyllytykseenHS: Tullin pääjohtajan rikosepäily osoittautumassa aiheettomaksi
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen20:15
    Rikospaikka

    Ulkomaalaisten osuus huumerikollisista Suomessa räjähti

  • Eilen17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • Eilen17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • Eilen16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • Eilen16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden