Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuleeko Viron ralli MM-sarjaan? – "Meillä on suunnitelma"

1:48Ott Tänak menetti voiton kisan lopussaVideolla viimeisimmän MM-rallin, Sardinian, dramaattiset loppuhetket.
Julkaistu 04.07.2019 19:32

MTV URHEILU – STT

Ensi viikolla Tartossa ajettava Viron ralli on muodostunut MM-rallitalleille tärkeäksi lämmittelyksi muutamaa viikkoa myöhemmin kisattavaa Suomen MM-rallia varten, ja tänä vuonna kaikki MM-sarjan neljä tehdastallia ovat mukana. Virossa haaveillaan kuitenkin pääsystä osaksi MM-sarjaa.

–  MM-sarja on suunnitelmissamme. Kaikki sanovat sen olevan mahdotonta, että unelmoimme vain. Mutta emme luovuta. Meillä on kolmen vuoden suunnitelma, jonka aikana kehitämme rallia, Viron rallin järjestäjäpomo Urmo Aava sanoo Autosport-sivustolla.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvalalla edessä elintärkeä ralli – "Haluan edelleen jatkaa"

Aavan mukaan MM-hankkeella on Viron hallituksen tuki. Kolmen vuoden "rakennusaika" halutaan kuitenkin käyttää, Aava painottaa.

–  Emme halua MM:ään ennen vuotta 2022. Haluamme kaiken olevan valmista sitten kun tulemme mukaan, ja vielä on oppimista. Jos tulisimme ennen vuotta 2022, olisimme keskinkertaisia. Ja keskinkertaisia emme halua olla.

Lisää aiheesta:

Rallin MM-sarja hamuaa isoja liikkeitä – "En epäröi myöntää"Rallia uhkaa karu jama – Jari-Matti Latvalalta radikaali ehdotusValtava valloitus on rallin MM-sarjalle entistäkin lähempänä – "Olemme työskennelleet viimeiset puolitoista vuotta"Tuore sopimus julki: Jyväskylän MM-rallista iloinen uutinen – tulevaisuudessa jopa kaksi kilpailua Suomeen?Toyota-tähti Sebastien Ogier avasi suunsa poikkeuksellisista suunnitelmista: "Kuulostaa oudolta"Rallihuuma nousee Virossa – seuraavana tavoitteena MM-ralli
RalliViroUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 07:11
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä teki "erikoisen päätöksen" – suomalaistähti haastajan asemassa: "Ei se ainakaan helpota"

  • Eilen09:12
    MM-ralli

    Juha Kankkuselta raju laskelma: "Jos Jari-Matti olisi pystynyt..."

  • 1.11.10:53
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä valmistautunut kunnon selkäsaunaan: "Otan turpaan"

  • 1.11.08:02
    MM-ralli

    Suomen rallilegenda autonsa apuvälineestä: "Täysin laiton"

  • 31.10.19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa