Ensi viikolla uhkaava tukilakkojen aalto kiihdyttää jälleen arvostelua nykyistä lakko-oikeutta vastaan.
–Se ei ole pelkästään vanhentunut vaan se on tietyllä tavalla järjetön, sanoo kansanedustaja Ben Zyskowicz (Kok.)
Erityisesti ärsyttävät lailliset tukilakot.
– Itse toimisin niin, että työrauhavelvoite on ehdoton, jos on voimassa oleva työehtosopimus, sanoo Zyskowicz.
– Jokainen voi mennä vaikkapa tässä tapauksessa Paltan toimiston eteen kylttejä kantamaan ja osoittamaan mieltään omalla ajallaan.
Nykylain mukaan tukilakot ovat laillisia jos varsinainen lakko, jota niillä tuetaan, on laillinen.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK arvostelee erityisesti tukilakkojen suhteettomuutta. Tanskassa ja Saksassa suhteettomat tukilakot on EK:n mukaan kielletty.
– Suomessa tällaista määräystä ei ole. Nyt ainakin osa palkansaajaliikkeestä käyttää tukilakko-oikeutta hyvin vastuuttomasti, sanoo EK:n johtaja Ilkka Oksala.
– Eli yhden ainoan yrityksen työtaistelutilannetta tukeakseen ollaan valmiita vaarantamaan koko Suomen kansantalouden kehitys.
SAK:n entinen puheenjohtaja ja entinen työministeri haluaa säilyttää oikeuden tukilakkoiluun.

