Yksi Nilsiässä Pohjois-Savossa sijaitsevan Tahko Golf Clubin golfautoista päätyi viime yönä tuntemattomasta syystä Syväri-järveen. Golfklubin toimitusjohtaja Jukka Ilva epäilee ilkivaltaa.
– Tässä taas varoittava esimerkki siitä, miten joukossa tyhmyys tiivistyy, Jukka Ilva toteaa MTV Uutisille.
Ilva kertoo, että läheiseen Syväri-järveen ajetun auton löysi kenttähenkilökunta aamulla.
– Yhdet autonavaimet ovat kateissa ja ne olivat joutuneet todennäköisesti jonkun sellaisen haltuun, joka oli yöllä päättänyt lähteä kurvailemaan ja ajaa auton lopuksi järveen.
– Meillä on vartiointi juhannuksena ympäri vuorokauden, mutta juuri sillä hetkellä vartiointiliike ei sattunut paikalle, Ilva kertoo.
– Käsittämättömän surullista toisten omaisuuden tuhoamista. Kaikki vihjeet tämän viimeöisen ilkivallan tekijöiden kiinnisaamiseksi otetaan kiitoksella vastaan. Palkkio luvassa, klubin Facebook-päivityksessä kirjoitetaan.
Ilva on ilmoittanut tapauksesta myös poliisille.
"Ei golffarin aiheuttama"
Vihjeitä tapauksesta ei ole Facebook-kuulutuksesta huolimatta klubille toistaiseksi tullut. Ilva arvioi, että juttu saattaa jäädä ratkaisematta.



