Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuhansien eurojen arvoinen golfauto järveen Nilsiässä: "Varoittava esimerkki, miten joukossa tyhmyys tiivistyy"

Tahko Golf Club
Julkaistu 27.06.2021 16:50
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Yksi Nilsiässä Pohjois-Savossa sijaitsevan Tahko Golf Clubin golfautoista päätyi viime yönä tuntemattomasta syystä Syväri-järveen. Golfklubin toimitusjohtaja Jukka Ilva epäilee ilkivaltaa.

– Tässä taas varoittava esimerkki siitä, miten joukossa tyhmyys tiivistyy, Jukka Ilva toteaa MTV Uutisille.

Ilva kertoo, että läheiseen Syväri-järveen ajetun auton löysi kenttähenkilökunta aamulla.

– Yhdet autonavaimet ovat kateissa ja ne olivat joutuneet todennäköisesti jonkun sellaisen haltuun, joka oli yöllä päättänyt lähteä kurvailemaan ja ajaa auton lopuksi järveen.

– Meillä on vartiointi juhannuksena ympäri vuorokauden, mutta juuri sillä hetkellä vartiointiliike ei sattunut paikalle, Ilva kertoo.

– Käsittämättömän surullista toisten omaisuuden tuhoamista. Kaikki vihjeet tämän viimeöisen ilkivallan tekijöiden kiinnisaamiseksi otetaan kiitoksella vastaan. Palkkio luvassa, klubin Facebook-päivityksessä kirjoitetaan.

Ilva on ilmoittanut tapauksesta myös poliisille.

"Ei golffarin aiheuttama"

Vihjeitä tapauksesta ei ole Facebook-kuulutuksesta huolimatta klubille toistaiseksi tullut. Ilva arvioi, että juttu saattaa jäädä ratkaisematta.

– Yleensä nämä ovat juovuksissa olevien toilailuja eivätkä ne valitettavasti tule ilmi, ellei joku sitten tule katumapäälle selvittyään. Missään nimessä se ei ole golfarin aiheuttama, mutta ehkä joku golffarin kaveripiiriin kuuluva on teon takana, ketään sen enempää syyllistämättä.

Nilsiäläisen Tahko Golf Clubin golfauto päätynyt viime yönä tuntemattomasta syystä Syväri-järveen. 1Tahko Golf Club

Nilsiäläisen Tahko Golf Clubin golfauto päätynyt viime yönä tuntemattomasta syystä Syväri-järveen. 2

Golfauton hinta: 7 000 euroa

Yhden golfauton arvo on Ilvan mukaan noin 7 000 euroa.

– Meillä ovat vakuutukset kunnossa, eli taloudellista tappiota tästä ei tule, mutta harmittaa. Golfautoilla on valtavan kova kysyntä ja jokaista autoa tarvitaan, eli niitä ei telakalle raaskisi laittaa.

Ilva kertoo, että huomenna järveen joutunut auto lähtee Helsinkiin maahantuojalle korjattavaksi. Hän toivoo, että se saadaan toimintakuntoon vielä lähipäivinä.

– Omin voimin me emme saa sitä kunnostettua. Moottori kun kastuu, auto on kyllä poissa käytöstä ja pahimmassa tapauksessa pilalla kokonaan. Mutta toiveita on vielä.

"Ilkivalta on lomagolfin lieveilmiöitä"

Tahko Golf Clubilla on kaikkiaan 40 golfautoa asiakkaiden käytössä. Niillä ei pysty niihin asennetun järjestelmän ansiosta ajamaan pois kenttäalueelta. Syväri sijaitsee kuitenkin autojen toimintasäteen ulottuvilla.

Ilvan mukaan viimeöinen teko ei ollut ainutkertainen.

– Muutaman kerran kesässä tällaista tapahtuu. Tätä ennen juhannusyönä yksi auto oli ajettu metsään ja jätetty yöksi. Se löytyi onneksi ehjänä.

– Tämä on tällaisen resort golfin, lomagolfin lieveilmiöitä. Kun alueelle pakkautuu tuhansia ihmisiä ja kun juhlitaan kunnolla, tällaista voi tapahtua.

1:52Espoon Löfkullan golfkentälle tampattiin näyttävä lumitaideteosEspoon Löfkullan golfkentälle tampattiin näyttävää lumitaidetta – tältä hätkähdyttävä teos näyttää ilmasta!

Lisää aiheesta:

"Ei sieltä vahingossa pääse putoamaan": Tällainen on talo, josta teinit putosivat kuolemaanPimeälle tielle ansaksi jätetyn kaivurin omistaja hämillään: Poliisista ei ole kuulunut mitään, eikä asiaa ole selvitelty – "Onhan tämä vähän isompi asia kuin joku peräkärryvarkaus"Jarin rakas kesämökki tuhottiin järkyttävään kuntoon, lopuksi tupa oltiin tuikata tuleen – poliisi tutkii mökkimurtojen aaltoa Etelä-KarjalassaRoskakuskilla kiehui yli Helsingissä – jätti törkeän uhkausviestin Tapsan autoonPalloseura häpeämättömien varkaiden uhrina – veivät tavaraa pelipaidoista suihkuhanoihinJärjetöntä ilkivaltaa urheilukentällä – tekoväline akseleitaan myöten liejussa
IlkivaltaNilsiäPoliisiHarrastuksetKotimaa
Syväriin joutunut golfauto kuljetettiin pois traktorilla.Tahko Golf Club

Tuoreimmat aiheesta

Ilkivalta
  • 4.9.14:55
    Junat

    Ihminen kiipesi rautatietolppaan Espoossa – junaliikenteessä myöhästymisiä

  • 13.8.17:04
    Lappi

    Lapin poliisi pyytää havaintoja junien töhrimisistä – runkojen kylkiin maalattu tekstejä

  • 26.7.15:54
    Joensuu

    Vesipuisto joutui ilkivallan kohteeksi Joensuussa

  • 14.7.18:10
    Rikosepäilyt

    Palestiinaa tukeva ryhmä töhri puolustusyhtiö Nammon sisäänkäynnin Vantaalla

  • 11.6.23:32
    Aktivismi

    Töhrityn puolustusministeriön sisäänkäynnin puhdistus on aloitettu