Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuhansia paennut Sudanista sisällissodassa olevaan Keski-Afrikan tasavaltaan

Sudanin taistelut alkoivat huhtikuun puolivälissä.
Sudanin taistelut alkoivat huhtikuun puolivälissä.STELLA Pictures / ddp
Julkaistu 01.05.2023 06:56

MTV UUTISET – STT

70 prosenttia Keski-Afrikan tasavaltaan paenneista on naisia.

Noin 6 000 ihmistä on paennut Sudanin taisteluita Keski-Afrikan tasavaltaan, kertoo YK:n pakolaisjärjestö UNHCR. Järjestön mukaan paenneista 70 prosenttia on naisia, 15 tyttöjä ja 10 miehiä.

YK kertoo 75 000 ihmisen paenneen taisteluita Sudanin sisällä. Lisäksi 20 000 ihmistä on paennut Tshadiin, 4 000 Etelä-Sudaniin ja 3 500 Etiopiaan.

Taistelut Sudanin asevoimien ja puolisotilaallisten RSF-joukkojen välillä alkoivat huhtikuun puolivälissä. Viranomaisten tietojen mukaan taisteluissa on saanut surmansa ainakin 528 ihmistä ja noin 4 600 haavoittunut. Todellisten lukujen arvellaan kuitenkin olevan paljon korkeampia.

Keski-Afrikan tasavallassa noin 120 000 ihmistä avun tarpeessa

YK:n humanitaarista apua koordinoiva järjestö OCHA kertoi torstaina, että lähes 3 000 ihmistä oli saapunut Sudanista Keski-Afrikan tasavallan koillisosassa sijaitsevan Vakagan prefektuurin alueelle. Heidän kerrottiin elävän nyt väliaikaisessa leirimajoituksessa.

Keski-Afrikan tasavalta on yksi maailman köyhimmistä valtioista ja se on ollut sisällissodan kourissa vuodesta 2013.

OCHA:n mukaan liikenne Sudanin ja Keski-Afrikan tasavallan välillä on häiriintynyt vakavasti, ja se on nostanut välttämättömyystarvikkeiden hintoja merkittävästi. Järjestö ilmaisi huolensa siitä, millaiset vaikutukset tällä on Keski-Afrikan tasavallan pohjoisosassa asuviin noin 120 000 ihmiseen, jotka ovat välittömän ruoka-avun tarpeessa.

Lue myös: Sudanin kriisillä syvät juuret: Näin Sudan ajautui jälleen sotaan itsensä kanssa 

Britannia: Sudanilaisjoukot ovat estäneet brittien pääsyä evakuointilennoille

Lisää aiheesta:

Sudanissa ihmiset uhmaavat kuolemaa hankkiakseen vettä taisteluiden keskellä – "En kestänyt nähdä lapsiani kärsimässä"Sudanin taisteluiden osapuolet sopivat uudesta tulitauosta – jo 2,2 miljoonaa ihmistä jättänyt kotinsa Sudanin tiet muuttumassa kulkukelvottomiksi: Katastrofin partaalla olevan maan auttaminen tulossa entistäkin vaikeammaksiTaistelut jatkuneet Sudanissa tulitauosta huolimatta, Venäjä evakuoi 200 ihmistäYhdysvaltojen ulkoministeri: Sudanin konfliktin osapuolet suostuneet 72 tunnin tulitaukoonYK: Noin 10 000–20 000 ihmistä on paennut Sudanin taisteluita naapurimaa Tshadiin
SudanAfrikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sudan
  • 05:25
    Vapaaehtoistyö

    Joulusta tulossa tiukka monelle perheelle – järjestöjen lahjakuuset täyttyvät toiveista

  • 25.11.06:03
    Ulkomaat

    Amnesty syyttää: Sudanissa sotarikoksia

  • 23.11.05:48
    Sisällissota

    Yksi maailman pahimmista konflikteista on jatkunut jo 70 vuotta: "En osaa edes sanoa, kuinka moni tuttuni on jo kuollut"

  • 15.11.13:38
    Sisällissota

    "Kun lähdet portista, ruumiit alkavat" – nälkä ja väkivalta ajaa kymmeniä tuhansia pakoon Sudanissa

  • 5.10.10:58
    Nobel

    Trump jäänee taas ilman Nobelin rauhanpalkintoa: Tässä ovat kärkiehdokkaat