Yhdysvalloissa demokraattipuolueen presidenttiehdokkaaksi pyrkivät kohtasivat jälleen TV-väittelyssä varhain keskiviikkoaamuna Suomen aikaa.
Vaaliväittely alkoi sillä, että ehdokkaat hyökkäsivät kovasanaisesti presidentti Donald Trumpia vastaan ja vaativat virkarikostutkinnan jatkamista. Valkoinen talo on viime aikoina pyrkinyt estämään tutkintaa kieltämällä joitain todistajia todistamasta tapauksessa.
Senaattori Elizabeth Warren huomautti, että kyse ei ole vain Trumpista vaan presidentin arvovallan palauttamisesta.
– Virkarikostutkinta on tapa, jolla varmistamme, että tämän miehen ei sallita rikkoa lakia toistuvasti ilman minkäänlaisia seurauksia.
– Kyse on seuraavasta presidentistä ja sitä seuraavasta ja sitä seuraavasta presidentistä ja maan tulevaisuudesta, hän lisäsi.
Trumpin vastainen virkarikostutkinta on saanut alkunsa epäilystä, että Trump painosti Ukrainan presidenttiä Volodymyr Zelenskyitä puhelinkeskustelussa tutkimaan demokraattien presidenttiehdokkaaksi pyrkivän Joe Bidenin ja tämän pojan toimia Ukrainassa.
Biden käyttikin osan tv-väittelystä itsensä puolustamiseen.
– Poikani ei tehnyt mitään väärää enkä myöskään minä, Biden sanoi, kun häneltä kysyttiin asiasta.