Yhdysvalloissa Indianan republikaanien esivaalit Donald Trumpille hävinnyt Ted Cruz lopettaa vaalikampanjansa. Texasilaissenaattori Cruz kertoi asiasta kannattajilleen pitämässään puheessa.
– Olen pahoillani, mutta tänään näyttää siltä, että polkumme on suljettu, Ted Cruz sanoi nostattaen "ei"-huutoja kannattajiensa keskuudesta.
Kun republikaanien esivaalien äänistä oli laskettu liki 60 %, Donald Trump näytti voittavan reilun 52 % kannatuksella, kun Cruzia äänesti noin 37 % republikaaneista.
Trump sanoi kannattajilleen pitämässään puheessa, ettei aio lopettaa kampanjointia, vaikka hänen lähin kilpailijansa luopui leikistä. Trump myös onnitteli aiemmin kovin sanoin parjaamaansa Cruzia ja totesi, että tällä on edessään "loistava tulevaisuus".
Trump käänsi kärkkään kielensä puheessaan jo demokraattien kärkiehdokasta Hillary Clintonia vastaan.
– Clinton ei olisi hyvä presidentti. Hän olisi kehno presidentti. Hän ei ymmärrä kaupankäyntiä, Trump sanoi ja jatkoi lupauksilla uusien työpaikkojen luomisesta, mikäli hänet valitaan presidentiksi.
Puoluejohtaja patisti muita Trumpin taa
Republikaanipuolueen valtakunnallisen komitean eli puoluehallituksen puheenjohtaja Reince Priebus kutsui Ted Cruzin kampanjan lopettamisilmoituksen jälkeen Donald Trumpia puolueensa todennäköisimmäksi ehdokkaaksi presidentinvaaleissa.