Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trumpin ehdokkuus 95-prosenttisesti varmaa: ”Itse vaaleissa hänen pitäisi osata koota kansaa”

2:08Aaltola: En usko puolueen kääntävän Trumpille selkäänsä
Julkaistu 27.04.2016 19:45

MTV UUTISET

Republikaani Donald Trumpin ehdokkuus tulevissa presidentinvaaleissa Yhdysvalloissa on lähes varmaa. Tätä mieltä on Ulkopoliittisen Instituutin ohjelmajohtaja Mika Aaltola MTV Uutisissa. 

– Sanoisin, että 95-prosentin todennäköisyydellä hänestä tulee Hillary Clintonin haastaja seuraaviin vaaleihin.

Trumpilla on omat heikkoutensa esiintymisessä, mutta ne eivät ainakaan vielä ole vaikuttaneet hänen menestykseensä.  

– Itse vaaleissa Trumpin pitää kuitenkin osata yhdistää kansaa, ei hajottaa kuten nyt, Aaltola muistuttaa. 

Aaltola ei usko, että puoluekokous vaihtaa ehdokasta, jos Trump ei saa taakseen ehdotonta enemmistöä äänistä. 

– Siitä tulee hyvin meluisa puoluekokous, muta en pidä todennäköisenä, että hänet syrjäytettäisiin. 

Demokraattien puolella tilanne näyttää selkeämmältä. Joidenkin laskelmien mukaan Hillary Clintonin takana on jo nyt 90 prosenttia valintaan vaadittavista edustajista.

– Hänen asemansa on hyvin varma. En usko, että mitään suurta voi enää tapahtua. Hänellä on myös teflonia, mikä tarkoittaa sitä, että jos suuria skandaaleja tulee, hän on niitä vuosia pystynyt kestämään. 

Vaaleista tulee Aaltolan mukaan melkoinen kamppailu. Republikaanit lähtevät kuitenkin hänen mielestään vaaleihin melko heikosta asemasta. 

– Trump on heikko, hän on pystynyt vieraannuttamaan suuren osan äänestäjistä. Nyt pitäisi sitten koota rivejä, mikä jää nähtäväksi.

2:39"Trump-ilmiö vain voimistunut"– voitto viidessä osavaltiossa

1:34Clintonilla vahva asema – nämä ovat Trumpin mahdollisuudet

Lisää aiheesta:

Lähteekö Trump odotusten mukaan presidenttikisaan vai jänistääkö? "Hänhän tykkää yllätyksistä – mutta hänen pitää nyt vakuuttaa republikaanit"Yhdysvalloissa on käynnissä dramaattinen muutos – mitä USA:lle tapahtuu vaalien jälkeen? Yhdysvalloissa luvassa likainen vaalitaisto – Clinton ja Trump kokevat toisensa epäkelvoiksiSuomalaisasiantuntija Trumpin ehdokkuudesta: Tuskin kyetään enää estämään"Pelottava kehityssuunta, populismi jyllää" – kansanedustajat yllättyivät Trumpin menestyksestäAsiantuntija USA:n presidenttiehdokkaiden kielenkäytöstä: ”Suorastaan hämmentävää”
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 08:17
    Politiikka

    Orpon lähtö Yhdysvaltoihin oudoksuttaa: "Varmaan kaikki odottavat jäänmurtajia"

  • 06:25
    Ulkomaat

    Trumpin lähettämät kansalliskaartin sotilaat ovat saapuneet Illinois'n osavaltioon

  • 05:07
    Yhdysvallat

    USA:sta karkotettu Mikko-Matias virui kuukausia vankilassa – Amnestyn toiminnanjohtaja: "Hyvin tavanomaiselta kuulostaa"

  • Eilen14:33
    Politiikka

    Orpo kertoo, miksi hän lähtee Washingtoniin

  • Eilen10:33
    Ulkomaat

    CNN: Trumpin hallinto hankki oikeudellisen lausunnon tappavan voiman käytöstä kartelleja vastaan