Yhdysvaltojen ja Venäjän edustajat tapaavat tänään Saudi-Arabiassa. Ulkoministeri Marco Rubio kohtaa Venäjän ulkoministerin, konkaridiplomaatti Sergei Lavrovin.
MTV:n Yhdysvaltain kirjeenvaihtaja Mari Karppinen raportoi, että tapaamisella lämmitellään Venäjän ja USA:n kahdenvälisiä suhteita, ja valmistellaan mahdollisia neuvotteluja, joilla Ukrainaan saadaan rauha.
– Rubio sanoi amerikkalaismedialle, että jos Saudi-Arabian neuvottelut menevät hyvin, lopulta myös Ukraina ja Eurooppa mahtuvat neuvottelupöytään, Karppinen sanoo.
Karppisen mukaan Trumpin hallinto vaikuttaa ajattelevan, että mitä enemmän väkeä neuvotteluissa on mukana, sen hitaammin prosessi etenee.
– Trumpilla tuntuu olevan kiire. Huhutaan, että hän haluaa rauhan pääsiäiseen mennessä. Trumpin näkökulmasta Ukraina on rasite, mihin valuu liikaa dollareita, ja sotaa on nimitetty vuotavaksi haavaksi.
– Resursseja halutaan muun muassa Aasiaan, ja jos Trumpia äänestäneiltä miljoonilta amerikkalaisilta kysyy, moni sanoo, että tämä on vain tervettä järkeä.
Juttu jatkuu videon jälkeen.
1:28
