Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoo, että korkeimman oikeuden päätös kumota hänen asettamansa tuontitullit on suuri pettymys.
Trump kertoo häpeävänsä joidenkin oikeuden edustajien toimintaa.
Trumpin mukaan Yhdysvaltoja riistäneet ulkomaat ovat tilanteesta iloisia.
– Maat eivät tanssi kauaa, hän uhkaa.
Lue myös: Trumpille musertava tullitappio oikeudessa
Trumpin mukaan ulkomaiset intressit ovat päässeet vaikuttamaan korkeimpaan oikeuteen.
Trumpin mukaan hänen käytössään on vahvempiakin toimia. Hänen mukaansa tulliasiassa tullaan käyttämään muita vaihtoehtoja. Presidentin mukaan seuraavaksi mennään "vahvempaan suuntaan". Hänen mukaansa Yhdysvalloille voi tulla enemmänkin tuloja tällä tavalla.
– Minun ei tarvitse kysyä kongressilta tulleista, hän toteaa.
Trump sanoi allekirjoittavansa määräyksen 10 prosentin maailmanlaajuisen tuontitullin käyttöönotosta vuoden 1974 kauppalain nojalla ja aloittavansa myös useita muita tutkimuksia.
Guardianin mukaan Trumpin mainitsema säädös antaa presidentille oikeuden määrätä enimmillään 15 prosentin tuontitulleja pisimmillään 150 päiväksi, jota voidaan venyttää vain kongressin luvalla.
"Syvä pettymys"
Trump sanoi olevansa syvästi pettynyt korkeimman oikeuden tuomareihin, jotka äänestivät tuontitullit kumoon.
– Korkeimman oikeuden päätös on syvä pettymys, ja häpeän joitakin oikeuden tuomareita, jotka eivät tehneet sitä, mikä oli oikein maallemme, Trump sanoi lehdistötilaisuudessa Valkoisessa talossa.Konservatiivienemmistöisen tuomioistuimen tuomarit äänestivät päätöksen puolesta äänin 6–3 perjantaina.

