Reilu viikko sitten koronadiagnoosin saanut presidentti Donald Trump kampeaa itseään takaisin vaalikampanjan keskiöön kutsumalla satoja kannattajiaan Valkoiselle talolle.
Presidentin on määrä puhua laista ja järjestyksestä virka-asuntonsa parvekkeelta iltayhdeksältä Suomen aikaa.Trump on ilmoittanut voivansa "oikein hyvin" ja kertoi perjantai-iltana Fox-kanavan haastattelussa, ettei enää saa lääkitystä. Kyseessä oli Trumpin ensimmäinen televisiohaastattelu koronadiagnoosin jälkeen.
Tiedot hänen terveydentilastaan ovat kuitenkin puutteellisia. Toistaiseksi on epäselvää, milloin Trump sai tartuntansa. Hallinnon edustajat eivät ole kertoneet, milloin Trumpille tehtiin viimeksi negatiivisen tuloksen antanut koronatesti. Jos yleisiä koronatartuntaohjeita noudatettaisiin, tulisi Trumpin pysyä eristyksessä ainakin 21. lokakuuta asti, huomauttaa New York Times.
Lauantain puhetilaisuuteen osallistuvia on järjestelyitä seuraavien lähteiden mukaan ohjeistettu käyttämään maskia. Käytäntö on näin ollen toinen kuin kaksi viikkoa sitten pidetyssä vastaavassa ulkoilmatilaisuudessa, jossa Trump ilmoitti nimenneensä Amy Coney Barrettin ehdolle korkeimman oikeuden uudeksi tuomariksi.
Tilaisuuden arvioidaan levittäneen koronaa tehokkaasti Trumpin lähipiirissä, ja monet presidentin läheiset avustajat ovat saaneet tartunnan. Maan terveysviraston pääjohtaja Anthony Fauci luonnehti tilaisuutta "superviruslingoksi".
"Watergaten kaltainen verilöyly"
Samalla kun presidentti poti omaa koronaansa, on tauti jatkanut nopeaa leviämistään Yhdysvalloissa. Viikon sisällä uusia tapauksia on kirjattu keskimäärin 47 530 joka päivä, laskee Johns Hopkins -yliopisto.
