Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump: Harris on "radikaalivasemmistohullu – jos ei haittaa, en aio olla mukava"

Donald Trump: "He sanovat, että minulle tapahtui jotain, kun minua ammuttiin: minusta tuli mukava. Jos teitä ei haittaa, en aio olla mukava."
Donald Trump: "He sanovat, että minulle tapahtui jotain, kun minua ammuttiin: minusta tuli mukava. Jos teitä ei haittaa, en aio olla mukava."AFP / Lehtikuva
Julkaistu 25.07.2024 05:44

MTV UUTISET – STT

Republikaanien presidenttiehdokas Trump väitti myös virheellisesti, että Harris kannattaa vauvojen teloittamista.

Yhdysvalloissa republikaanien presidenttiehdokas Donald Trump hyökkäsi keskiviikkona kampanjatilaisuudessaan varapresidentti Kamala Harrisia vastaan ja kutsui häntä muun muassa radikaalivasemmistoa edustavaksi hulluksi.

Pohjois-Carolinassa järjestetty kampanjatilaisuus oli Trumpille ensimmäinen laatuaan sen jälkeen, kun hänet valittiin virallisesti republikaanipuolueen ehdokkaaksi viime viikon puoluekokouksessa.

Trump kommentoi puheessaan myös Harrisin aborttinäkemyksiä ja väitti virheellisesti, että Harris kannattaa vauvojen teloittamista. Trump väitti, että Harris haluaa abortteja aina kahdeksannelle ja yhdeksännelle raskauskuulle sekä vielä syntymän jälkeenkin.

Lisäksi Trump kutsui Harrisia ultraliberaaliksi ja sanoi tämän olleen liikkeellepaneva voima jokaisen Trumpin katastrofiksi leimaaman presidentti Joe Bidenin päätöksen takana.

– Hän on radikaalivasemmistohullu, joka tuhoaa maamme, jos hän koskaan saa mahdollisuuden päästä virkaan, Trump julisti Harrisista uutiskanava CNN:n mukaan.

– Emme anna sen tapahtua.

Lue myös: Kirjeenvaihtajan kommentti: USA on rakastumassa Kamala Harrisin nauruun – mutta kuka nauraa viimeisenä?

22:13Riittääkö Harris-huuma peittoamaan Trumpin?Riittääkö Harris-huuma peittoamaan Trumpin?

"En aio olla mukava"

Lukuisten Harrisiin kohdistuneiden hyökkäystensä jälkeen Trump sanoi yleisölle, että hänen pitäisi olla mukava.

– He sanovat, että minulle tapahtui jotain, kun minua ammuttiin: minusta tuli mukava, Trump sanoi.

– Jos teitä ei haittaa, en aio olla mukava, hän jatkoi.

Lue myös: Biden: "Missään muussa maassa vaatimattomista oloista tullut änkyttävä lapsi ei voisi istua tämän pöydän takana"

Trump kertoi salamurhayrityksen jälkeen muokanneensa republikaanien puoluekokouksen puhettaan aiempaa yhdistävämmäksi. Lupailuistaan huolimatta Trumpin puhe oli lopulta enemmän kansaa jakava kuin yhdistävä.

Biden ilmoitti sunnuntaina jättävänsä presidenttikisan kesken ja tukevansa varapresidenttiään Kamala Harrisia demokraattien presidenttiehdokkaaksi. Useat mediat ovat kertoneet Harrisin saaneen jo taakseen ehdokkuuteen tarvittavan määrän delegaatteja, jotka tekevät päätöksen puolueen ehdokkaasta.

Bidenin, 81, ehdokkuutta alettiin kyseenalaistaa laajalti kesäkuun lopulla nähdyn surkean vaaliväittelysuorituksen jälkeen.

Trump syytti demokraattijohtajia Bidenin päätöksestä jättää presidenttikisa kesken. Samalla hän syytti Harrisin peitelleen Bidenin henkisten kykyjen sopimattomuutta tehtävään.

Valkoinen talo sanoi keskiviikkona, että Bidenin päätöksellä vetäytyä presidenttikisasta ei ollut mitään tekemistä presidentin terveyden kanssa. Samalla lehdistösihteeri Karine Jean-Pierre kiisti, että Valkoinen talo olisi peitellyt Bidenin terveydentilan heikenneen.

Fox ehdottaa väittelyä syyskuulle

Seuraavan vaaliväittelyn on määrä olla 10. syyskuuta. ABC Newsin on ollut tarkoitus isännöidä toista väittelyä. Suunnitelmat väittelyn suhteen voivat kuitenkin vielä muuttua, koska Biden päätti luopua uudelleenvalinta-aikeistaan.

Trump on ilmoittanut, että hän haluaa Fox Newsin isännöivän väittelyä. CNN:n mukaan Fox News on ehdottanut Trumpin ja Harrisin vaalikampanjoille suunnatuissa kirjeissä kaksikon välistä vaaliväittelyä syyskuun 17. päivälle.

Kirjeessä kerrotaan kuitenkin, että kanava on avoin keskustelemaan tarkasta ajankohdasta sekä muun muassa siitä, missä väittely järjestetään ja päästetäänkö yleisöä paikan päälle seuraamaan.

10:39Joe Biden luopuu – kenestä Donald Trumpin haastaja?Kamala Harris voi voittaa vain yhdellä taktiikalla, sanoo Risto E. J. Penttilä ja vertaa häntä kahteen suomalaispoliitikkoon.

Lue myös: Some villiintyi Kamala Harrisista ja kookospalmusta – tästä on kyse

Kamala Harrisin ehdokkuus innosti äänestäjiä vaa'ankieliosavaltio Pennsylvaniassa

Harris ohitti Trumpin uunituoreessa gallupissa – piti ensimmäisen kampanjapuheensa

Yhdysvaltojen salaisen palvelun johtaja on eronnut tehtävästään

Risto E.J. Penttilä ennusti Joe Bidenin lähdön olevan lähellä jo lähes vuosi sitten

"Amerikan rikkain poliitikko", joka antaa Trumpille samalla mitalla – varapresidentiksi väläytellään erikoista hahmoa

Yhdysvalloissa yllättävä tilanne: Ensimmäinen kerta vuoden 1976, kun ehdolla ei ole Bush, Clinton tai Biden

Biden soitti Harrisin kampanjakokoukseen: "Pidän sinua silmällä, penska"

Lisää aiheesta:

Kamala Harris uskoo Donald Trumpin olevan fasistiKamala Harris: Yhdysvallat valmis valitsemaan naispresidentinKamala Harris teki pesäeron Bideniin Fox Newsin haastattelussaBiden: "Missään muussa maassa vaatimattomista oloista tullut änkyttävä lapsi ei voisi istua tämän pöydän takana"Trump: "Biden heitettiin laidan yli – pitäisikö maksaa korvauksia petoksesta?"Biden kiistää yllyttäneensä väkivaltaan Trumpia kohtaan: "En sanonut tähtäimeen"
Yhdysvaltain vaalit 2024Donald TrumpKamala HarrisYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2024
  • ke16:47
    Verkkokauppa

    Kotimainen verkkokauppa on elpymässä

  • 19.8.05:11
    Ukrainan sota

    Trumpilta hurja Ukraina-vertaus: "Ei enää vaaleja – oi, se olisi hyvä"

  • 31.7.06:21
    Joe Biden

    Salattiinko Joe Bidenin höperehtimistä ja vanhuuden vaivoja kansalta? Ex-avustaja "ei muista"

  • 22.7.08:09
    Joe Biden

    Nyt puhuu Bidenin poika: Lääke pilasi väittelyn Trumpin kanssa – "Hän oli kuin peura ajovaloissa"

  • 22.1.19:06
    Yhdysvallat

    Trumpin DEI-puhdistus alkaa: "Voin ilomielin vahvistaa"