Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Treffikumppani räpläsi puhelintaan – Stephanie tajusi jotakin tärkeää: "Tämä on meidän syytämme"

Julkaistu 05.03.2017 11:01

MTV LIFESTYLE

Stephanie tapasi kiinnostavan miehen Tinder-deittisovelluksessa. Vaikka suhde loppui lyhyeen, nainen uskoo, ettei ole yksin tilanteen aiheuttamien ajatustensa kanssa.

Stephanie Hankemeier tapasi kiinnostavan miehen siellä, missä niin moni muukin – Tinder-deittisovelluksessa. Treffeillä nainen kuitenkin ymmärsi jotakin nykymaailmasta, ja kirjoitti ajatuksistaan Thought Catalog -sivulle.

Kaikki alkoi, kun mies saapui nappaamaan Hankemeierin kyytiinsä kaksikon toisia treffejä varten.

Millenniaalilla tarkoitetaan yleensä sukupolvea, jotka syntyi 1980–2000-luvulla

– Kun olin noussut hänen autoonsa, hän ei alkanut ajaa, tai edes tervehtinyt minua. Hän vain tuijotti puhelintaan ja selasi nopeasti Instagramia. Muutaman minuutin hiljaisuuden kuluttua sanoin lopulta: ”tuota, aiommeko me lähteä?”, ja hän vastasi ”joo, minun täytyy vain selata Instagram-uutisvirta läpi ensin. En halua, että mikään menee minulta ohi”.

Hankemeierin ja miehen suhde loppui lyhyeen, mutta  hän uskoo, ettei ole yksin tilanteen aiheuttamien ajatustensa kanssa.

– Olet varmasti ajatellut näitä juttuja. ”Sukupolvemme on pahin kaikista. Milleniaalit eivät tiedä, mitä uskollisuus on. Sosiaalinen media tappaa rakkauden”. Olet kuullut nämä kaikki ja luultavasti tuntenut ne, Hankemeier kuvaa.

– Pitikö vanhempiemme sietää yksityisviestejä ja satoja muita ihmisiä, jotka tykkäävät heidän kumppaninsa selfiestä? Ei. Mutta arvatkaapa mitä, tämä kaikki ei ole teknologian syytä. Tämä on meidän syytämme, koska käytämme tätä tekosyytä ja hyväksymme tämän käytöksen.

tinderShutterstock

"Rikoimme jokaista 'milleniaalien sääntöä'"

Hankemeier huomauttaa, että puhelimilla voisi edelleen soittaa. Silti moni vain tekstaa tai "snäppää" Snapchatissa tapaamalleen ihmiselle.

– Jos hän ei vie sinua oikeille treffeille, se ei ole teknologinen ongelma. Oikeita treffejä on edelleen olemassa, ihastuksesi vain päätti, ettei vie sinua sellaisille.

Ihmiset ovat aina flirttailleet toisilleen; nykymaailmassa flirtti vain hoituu hymiöiden ja kuvista tykkäämisen avulla.

– Sen sijaan, että syytät teknologiaa ja sosiaalista mediaa, nosta standardejasi! Poikaystäväni, jonka kanssa olen ollut kaksi vuotta, on milleniaali, ja me rikoimme jokaista ”milleniaalien sääntöä”. Tapasimme koripallopelissä, jossa hän oli valmentajana. Kyllä, kasvokkain. Hän lähetti jälkeenpäin viestin Instagramissa, ja vaihdoimme numeroita. Sitten hän soitti minulle, ja jatkoi soittelemista joka ikinen päivä. Hän vei minut illalliselle ja elokuviin viikko sen jälkeen, kun tapasimme, Hankemeier kuvaa.

Hankemeier suosittelee jokaista tarkistamaan vaatimustasonsa, sillä maailmassa on edelleen ihmisiä, jotka haluavat ”oikean” suhteen ”some-suhteen” sijaan.

– Sosiaalisen median ja teknologian syyttäminen suhdeongelmista on sama asia kuin se, että syyttäisi autoa juoppokuskista. Kaikissa asioissa on kyse siitä, miten päätämme käyttää niitä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Thoughtcatalog.com

Lisää aiheesta:

Flirttailun nopea päätös jäi kaihertamaan – nainen etsi "söpön bussimiehen" käsiinsä Tinderin avullaTammyn treffit sujuivat mukavasti – sitten miehen asiaton vitsi pilasi kaiken: "Jäädyin välittömästi"Tinder-deitti teki herkullisen ehdotuksen ja sai kymmenien tuhansien huomion: "Toimivin iskutaktiikka, jonka olen koskaan nähnyt"Nimittelyä, lapsellista käytöstä ja kallis lasku – nainen jakoi kokemuksensa kaameista treffeistään: "Tarinan opetus on..."Deittibloggarilta täydellinen vastaus tökerölle treffikumppanilleNykyavioliitot on tuomittu epäonnistumaan – tämä mies kertoo, miksi
Sosiaalinen mediaTinderMitä ihmettä?Seksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sosiaalinen media
  • 29.10.20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • 25.10.05:30
    Koirat

    Siiri-koira katosi tuntemattoman naisen matkaan – seurasi erikoinen jäljitysoperaatio

  • 22.10.09:09
    TikTok

    Kylmäävä totuus Tiktokista – asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa

  • 21.10.18:50
    Virukset

    Ethän sorru tähän herpeksen hoitoniksiin? "Heikentää tilannetta entisestään"

  • 21.10.05:02
    Espoo

    Kauppakärryt "karkaavat" Espoossa – suivaantunut Satu sanoo suorat sanat