TPS-kippari: HJK:lla kaksi joukkueellista

Jarkko Hurme on taas valmis painiin.Lehtikuva
Julkaistu 10.04.2013 12:29(Päivitetty 10.04.2013 12:41)

Maarit Korhonen

HJK:n ylivoimasta viikonloppuna alkavalla Veikkausliiga-kaudella on puhuttu läpi talven. Mitä mieltä asiasta on ehkä kovimman haastajan, eli TPS:n kapteeni Jarkko Hurme?

HJK vahvistui talvikuukausina useammallakin kovan uran ulkomailla saavuttaneella pelaajalla. Muut ovat tehneet helsinkiläisten takana hankintoja, mutta ennakkoasetelmat tuntuvat kiveen kirjoitetuilta. Onko HJK voitettavissa, Jarkko Hurme?

- Hyviä he tulevat varmasti olemaan ja ennakkosuosikkeja totta kai. Yksittäisissä peleissä kaikki voivat voittaa toisensa, Hurme sanoi MTV3.fille.

- Mutta onhan heillä kaksi kentällistä avauskokoonpanon pelaajia tähän liigaan. Pitkässä juoksussa se painaa, hän lisää.

TPS on liittänyt talven aikana joukkoonsa muun muassa ex-honkalaisen Duarte Tammilehdon ja Veikkausliigan vuoden 2009 parhaan pelaajan Wayne Brownin. Muut allekirjoitukset ovat tulleet lähinnä jatkosopimuksiin, joka tekeekin turkulaisjoukkueesta erityisen mielenkiintoisen.

Moni joukkue joutuu kasaamaan rivinsä lähes joka vuosi uudestaan. Hurme myöntää, että hänellekin tilanne on uusi. Kapteeni lisää positiivisten asioiden listalle Tepsin laadukkaan juniorityön.

- Seurat, missä olen aiemmin ollut, RoPS ja AC Oulu, eivät ole taistelleet mitaleista. Niistä siis lähdetäänkin helpommin eteenpäin kovempiin joukkueisiin. Toiminta ei ole ollut niin pitkäjänteistä.

- On ollut mukava huomata, kuinka me voimme heittää joka peliin omia kasvatteja. Tunnelma on helkkarin odottava, pääsisi jo kilpailemaan, Hurme heittää.

Veikkausliigan huippuottelut peruttu

Tuoreimmat aiheesta

TPS