Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
MM-Ralli_2026_0126
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Toyota-mekaanikoiden urotyö pelasti Sébastien Ogierin – ranskalaismestari seurasi vaikuttuneena: "Hienosti tehty, jätkät"

1:34Sebastien Ogier tarvitsi Toyotan mekaanikoilta ennätysponnistelua – "Se oli vaikuttavaa seurattavaa"Sébastien Ogierin kommentit perjantai-iltana – ranskalaismestari tarvitsi Toyotan mekaanikoilta ennätysponnistelua
Julkaistu 21.01.2023 08:10
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Toimittajan kuva

Tomi Tuominen

Toyotan Sébastien Ogier on tehnyt kauden 2023 alkajaisiksi kaikkensa noustakseen maanmiehensä Sébastien Loebin rinnalle kahdeksaan Monte Carlon MM-rallin voittoon. Ogierin johtomarginaali lauantaihin lähdettäessä on 36 sekuntia, mutta perjantaiaamuna oli pienestä kiinni, että kaikki olisi tuhoutunut tekniikkavikaan.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Ruotsin MM-ralli 12.–15.2.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.

LUE MYÖS: MM-rallin kulisseissa painostava näytelmä – Toyota-pomo Kankkunen kertoo pelin hengen: "Niitä on liian vähän"

LUE MYÖS: MM-rallin reitillä K18-touhuja – asiantuntija puhui "melkoisesta ajamisesta", selostajan pokka petti

Kolmesta erikoiskokeesta koostuneen perjantain aamulenkin kahdella viimeisellä ek:lla Ogierin autosta katosti merkittävä osa tehoista, kun hybridiyksikkö sammui kokonaan.

Ogier ei antanut tämän häiritä vaan teki pohjat molemmille pätkille.

– Olin todella vihainen. Otin paljon riskejä kompensoidakseni ongelmaa.

– Onneksi (hybridiyksikön toimittajan) Compact Dynamicsin teknikko onnistui korjaamaan vian, ja saimme taas iltapäivällä normaalit tehot irti. Emme ajaneet enää niin hullusti kuin aamulla.

Vieläkin tuntuvammat sydämentykytykset Ogier oli kokenut jo aiemmin aamulla ennen ensimmäistäkään erikoiskoetta. Hänen autonsa kytkimessä havaittiin ongelma aamun huollossa.

– Talli vaihtoi vaihdelaatikon ennätysajassa, 13 minuutissa. Sitä oli vaikuttavaa seurata. Hienosti tehty, jätkät.

– Tapahtumarikas mutta positiivinen päivä. Tärkeintä oli, että palasimme tänne tänä iltana hyvän johtomarginaalin kanssa. Vain sillä on merkitystä.

Lauantaina edessä on rallin pisin ajopäivä. Erikoiskokeita on ohjelmassa kuusi ja ek-kilometrejä 111,78. Sunnuntaikin on verrattain pitkä, kun kilometrejä ajetaan vielä 67,88.

– Tämä ei ole vielä lähellekään ohi. Johto on hyvä, mutta täytyy hallinnoida riskejä ja pitää hyvää rytmiä yllä. Tärkeintä on pysyä erossa ongelmista.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

MM-ralliSebastien OgierToyotaUrheiluRalli
Toimittajan kuva
Mikko Hyytiä
MTV Uutiset

Mikko Hyytiä työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkien tiimoilta. Sähköposti: mikko.hyytia@mtv.fi

Toimittajan kuva
Tomi Tuominen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Sebastien Ogier turhautui – asiantuntija: Rallimestarin suunnitelma heti uusiksi?Oliver Solbergilta hilpeä viesti ruotsalaisille: "Maksan kaikille"Oliver Solbergilta tiukka linjaus Monte Carlon MM-rallin päätöspäiväänSami Pajaria vedettiin höplästä – Sébastien Ogierilta viekas temppu: "Minä menin klassiseen" Sebastian Ogierille tulossa sakko postissa – jätti nyt kommentoimattaKauheaksi meni rallissa – Sebastien Ogierilta täyslaidallinen

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen12:14
    Esapekka Lappi

    Hyundain rattiin hypännyt Esapekka Lappi hämmästyi: "Tiesin saman tien"

  • 30.1.09:25
    Ralli

    MM-rallissa nähtiin vakavia vaaratilanteita: "Voi pilata koko lajin"

  • 29.1.17:00
    Sebastien Ogier

    Sebastien Ogier latasi sopimatonta tekstiä – nyt tuli vastaus

  • 29.1.06:44
    Oliver Solberg

    Oliver Solbergin unelmavoitosta suoraviivainen päätelmä – "Paljon sanottua"

  • 28.1.06:02
    Sebastien Ogier

    Sebastien Ogier turhautui – asiantuntija: Rallimestarin suunnitelma heti uusiksi?