Toteuttaako Trump tulliuhkauksensa Venäjää kohtaan? "Ei siitä mitkään paratiisin ovet aukea"

5:37imgUlkopoliittisen instituutin johtaja Hiski Haukkala oli MTV Uutisten haastateltavana.
Julkaistu 06.08.2025 15:02
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Trump on uhannut Venäjää tulleilla, ellei maa saa perjantaihin mennessä aikaan Ukrainan sotaa päättävää sopimusta.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on uhannut Venäjää pakotteilla, ja venäläistä öljyä ostavia maita tulleilla, ellei Venäjä saa perjantaihin mennessä aikaiseksi tulitaukoa Ukrainassa.

Yhdysvaltain erityislähettiläs Steve Witkoff saapui tänään Venäjän pääkaupunkiin Moskovaan. Venäläismedioiden mukaan Witkoff tapasi keskiviikkona Venäjän presidentti Vladimir Putinin.

Tapaamisesta ei ole toistaiseksi tihkunut mitään tietoja, mutta ulkopoliittisen instituutin johtaja Hiski Haukkala arvelee, että Witkoff on saanut Yhdysvaltain hallinnolta ohjeet viedä tiukka viesti Venäjälle.

– Yhdysvallat katsoo, että tässä tilanteessa tämä Putinin sinnikkyys jatkaa tätä hyökkäyssotaa on nyt se keskeinen kipupiste tämän rauhan edistämisen kannalta, ja varmaan heille on nyt sitten todettu tämän aikarajan ehdottomuus, Haukkala sanoi.

Lue myös: Asiantuntijat uskovat: Trump toteuttaa Venäjä-pakotteet – näin ne vaikuttaisivat

MTV Uutiset haastatteli Haukkalaa Luumäellä Kotkaniemi-foorumissa, jossa keskusteltiin turvallisuuspoliitikasta.

Merkittävä tapaaminen

Haukkala pitää Witkoffin ja Putinin tapaamista merkittävänä.

– Se on merkittävä (asia) tässä tilanteessa, varsinkin kun meillä on nyt aihetta olettaa, että ne viestit ja pyrkimykset, joita Yhdysvallat tällä kertaa yrittää saada läpi, ovat oikeansuuntaisia.

Haukkala pitäisi yllättävänä jos Trump ei tekisi mitään, mutta sanoo, että jää nähtäväksi toteuttaako Trump lopulta uhkauksensa.

– Se on tietysti selvää, että jos hän toteuttaa uhkauksensa, niin ei siitä mitkään paratiisin ovet aukea. Siitä aukeaa uusi vaihe tässä konfliktissa, joka saattaa johtaa myös poliittisten välien kiristymiseen Venäjän ja Yhdysvaltojen välillä.

Lue myös: Bloomberg: Venäjä harkitsee myönnytyksiä Trumpille välttääkseen uhatut tullit

Haukkala pitää todennäköisimpänä vaihtoehtona sitä, että Venäjä tekee jonkun symbolisen taktisen liikkeen.

– Jolla luodaan illuusio, että Venäjä on jotenkin tässä asiassa tullut vastaan, vaikka mikään asia ei ole oikeasti vielä ratkennutkaan.

Menisikö Venäjän symbolinen taktinen liike läpi Trumpille? Katso koko Haukkalan haastattelu videolta jutun alusta.

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota