Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Toro Rosso -pomo luottaa ensi kauden kuskivalintaansa: “Hyvällä autolla Kvjat tekee varmasti tulosta”

Franz Tost.
Franz Tost.xpbimages.com
Julkaistu 05.11.2018 16:58

MTV SPORT

F1-sarjan Toro Rosson tallipäällikkö Franz Tost toivoo, että ensi kaudella tallin kilpakuljettajan Daniil Kvjatin viettämä sapattivuosi on tehnyt hyvää venäläiskuskille.

Kvjat menetti paikkansa Toro Rossolla kauden 2016 lopulla, mutta nyt edessä on jälleen paluu Red Bull -tallin organisaatioon. Tost myöntää, että kaksi vuotta sitten olosuhteet eivät olleet venäläiskuljettajan puolella.

– Hän oli erittäin tervetullut, koska arvostamme häntä kuljettajana, mutta lopulta asiat eivät kuitenkaan toimineet toivomallamme tavalla, Tost kertoi Motorsport.comille.

– Sattui paljon kolareita, eikä auto ollut myöskään kovin kilpailukykyinen tai helppo ajettava. Teimme silloin erittäin vaikean päätöksen, mutta mielestämme se oli paras, koska katsoin kummankin osapuolen menettäneen hieman luottamustaan. Jos odotettua menestystä ei tule, niin ilmassa on paljon kysymysmerkkejä, Tost jatkoi.

Tost katsoo välivuoden Ferrarin testikuljettajana viettäneen Kvjatin ansainneen nyt uuden näyttöpaikan.

– Kvjatille on formula ykkösissä vielä jotain avoinna. Hän saa nyt uuden tilaisuuden, johon todellakin toivon hänen tarttuvan. Hän ansaitsee paikkansa täällä ja on erittäin nopea.

– Toivon sitä, että sapattivuosi on auttanut häntä, ja että hän voi nyt näyttää todellista lahjakkuuttaan, kykyjään ja nopeuttaan. Jos tarjoamme hänelle asianmukaisen auton, niin olen varma siitä, että hän tekee sillä myös hyvää tulosta, Tost lisäsi.

Lisää aiheesta:

Pirelli-pomo: Williamsin odotukset Kubicasta liian kovalla tasollaMersu-pomo: Wehrlein on vaikeassa paikassaKvjatin hyllyttämiselle annettiin syy: Aggressiivisuus starteissa kostautuiKaru kausi opetti venäläiskuskia: "F1:ssä ei ole ystäviä"Tallipomolla täysi luotto Kvjatiin: "Näette hänen vielä onnistuvan"Kvjatin jatko yllätys superlupaukselle – ”En oikein ymmärrä tätä”
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"