Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Toro Rosso -kuski pelkää Sauberin porhaltavan ohi: "Ferrarin moottori tekee valtavan eron"

Toro Rosson Pierre Gasly on huolissaan Sauberin kehityksestä.
Toro Rosson Pierre Gasly on huolissaan Sauberin kehityksestä.2018 Getty Images
Julkaistu 14.07.2018 12:15

MTV SPORT

Formula ykkösissä kilpailevan Toro Rosso -tallin kuljettaja Pierre Gasly pelkää, että Ferrarin päivitetty voimanlähde nostaa Sauber-tallin valmistajien sarjassa ohi Toro Rosson.

Ylälaidan videolla Niki Juusela ja Toni Vilander vetävät F1-kauden tilanteen yhteen kymmenen osakilpailun jälkeen.

Valmistajien sarjan yhdensäntenä oleva Sauber on enää vain kolmen pisteen päässä Toro Rossosta. Gasly pelkää, ettei Toro Rosson moottoritoimittaja Honda ei kykene vastaamaan sveitsiläistallin päivitetyn Ferrari-moottorin suorituskykyyn.

– Sauber on todella nopea, joten on erittäin vaikeaa pitää heidät takanamme tällä nykyisellä vauhdillamme, koska heillä on vahvempi paketti, Gasly kertoi Autosportin mukaan.

– Auton rungon suhteen olemme vielä edellä, mutta he tekevät Ferrarilta saamansa voimayksikön kanssa valtavan eron. Odotan heidän olevan tasaisesti pistesijoilla, mutta teemme mitä voimme, Gasly jatkoi.

Gasly painottaa, että Toro Rosson on loppukauden aikana hyödynnettävä tehokkaasti sille tarjotut tilaisuudet.

– Kun saamme sellaisia tilaisuuksia kuin Bahrainissa ja Monacossa, niin meidän täytyy napata tarjolla olevat pisteet. Normaaliolosuhteissa paketissamme ei kuitenkaan ole vauhtia taisteluun, Gasly sanoi.

– Budapestissä meille saattaa avautua tilaisuus. Meidän täytyy vain onnistua siellä täydellisesti, jotta saamme silloin muutaman pisteen, Gasly lisäsi.

Lisää aiheesta:

Kimi Räikkösen pomo lyö pöytään raakoja faktoja: Ferrari edelleen perässä F1-moottorien tehoissaHonda-pomo iloitsee: “Olemme paremmassa iskussa kuin Renault”Red Bull -pomolta aggressiivinen tavoite: Lyömme Ferrarin loppukaudellaTyly tuomio Sauberin mahdollisuuksilleRicciardo varoittelee Ferrarin uudesta nousustaF1-pomo dissaa tehottomuuspuheet – "Ferrarin voimayksikkö on hyvä"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"