Kokkolassa sijaitsevan pyöräliike Pyöräpojat Oy:n omistajia kohtasi surkea näky maanantaina aamulla. Liikkeen ovet ammottivat avonaisina ja sisältä oli varastettu toistakymmentä arvokasta polkupyörää, kalliita pyörämittareita ja pyöräilyvaatteita, metsurin vaatteet sekä kenkiä. Varastetun tavaran arvo on kymmeniä tuhansia.
Varkaat olivat olleet liikkeellä kahden maissa aamuyöllä sunnuntain ja maanatain välisenä yönä. Naapurit olivat ensimmäisiä, jotka huomasivat kaksi murrettua, avoinaista ovea liikkeessä.
"Tuntuu kyllä pahalta"
– Tuntuu kyllä tosi pahalta. Tässä on nyt pari päivää mennyt siivotessa. Varkauksiahan kyllä tapahtuu, mutta tästä tekee entistä ikävämmän se, että varkaat myös sotkivat paikat perusteellisesti ennen lähtöään, kuvaa liikkeen toinen omistaja Merja Mutka hiljaisena.
Pyöräpojat Oy kertoo Facebook-sivullaan, mitä pyörämerkkejä liikkeestä vietiin. Pyöräpojat lupaa myös palkkion ratkaisevasta vihjeestä varastettujen pyörien löytymiseksi.
Varkaille ei siis riittäneet vain arvokkaat tavarat, vaan lähtiessään he tuhosivat pyöräliikkeen tilat lähes täysin.
– Täällä on tehty täydellistä sotkua eli esimerkiksi toimistossa kaikki kaapit on avattu ja vedetty alas. Koneet ja paperit on valeltu ketjuöljyllä. Öljyä on myös roiskittu lattialle ja niihin tavaroihin, joita ei ole varastettu, Mutka harmittelee.
"Kolme miestä liikkeellä"
Tähän mennessä tiedetään, että liikkeellä on ollut kolme miestä. Naapurin pyöräliikkeen valvontakamerasta näkyy jalkoja ja kolme miehen tummaa hahmoa.

