Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Todellista sankaruutta: Alle viisikiloinen koira pelasti perheensä taloon tunkeutuneelta karhulta – kuoli itse hyökkäyksessä

1:25Koira kuoli pelastaessaan perhettä karhulta
Julkaistu 02.09.2018 23:06

MTV UUTISET – CNN

Koira pelasti omistajaperheensä hengen, kun karhu tunkeutui perheen taloon Yhdysvalloissa Pohjois-Carolinan osavaltiossa.

– Luulin ensin kuolevani. Aloin huutamaan lapsilleni, että sulkekaa ovenne – talossa on karhu, kertaa Tiffany Merrill kauhunhetkiään.

Karhu ei viihtynyt talossa pitkään, sillä perheen pieni, alle viisikiloinen koira ajoi karhun pihalle.

– Koirani alkoi haukkumaan, mikä kiinnitti karhun huomion. Karhu pakeni ulos ja koirani pelasti henkeni, Merrill kertoo.

Koira antoi henkensä perhettä puolustaessaan

Pieni Pickles-koira kuitenkin uhrasi oman henkensä perheensä takia. Saatuaan karhun pakenemaan pihalle, hyökkäsi karhu pikkukoiran päälle ja tappoi sen. 

Merrill kertoo, että perhe on ollut asiasta täysin murtunut. 

– Ei ollut mitään, mitä olisin voinut tilanteessa tehdä. Olisin halunnut vain juosta ulos ja hypätä karhun niskaan ja pelastaa koirani, mutten voinut.

Merrillin mukaan koira seurasi perhettään kaikkialle ja oli kaikille rakas perheenjäsen. Tapahtuneen jälkeen Merrill on halunnut kiinnittää ihmisten huomiota karhujen vaarallisuuteen.

– Karhut ovat paljon vaarallisempia, kuin ihmiset täällä ajattelevat. En olisi ikinä uskonut, että tällaista olisi voinut sattua minulle, hän kertoo.

Lisää aiheesta:

Ikkunan läpi hypännyt peura aiheutti tuhoa amerikkalaiskodissa: "Luulin sen olevan maanjäristys"Sankarikoiran uskomaton tarina lyö ällikällä: Asemies tunkeutui pihalle – koira otti luodin vastaan perheen puolestaKaikki olisi voinut päättyä paljon pahemmin: 5-vuotias loukkaantui vakavasti karhun hyökkäyksessä Karhu hyökkäsi koiranpennun kimppuun – amerikkalaismies tappeli vastaanPikkukoira koki sankarillisen lopun – kuoli pelastaessaan perhettään käärmeeltä Perheen koira tappoi vauvan – Kukaan ei tiedä, mitä olohuoneessa tapahtui
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 20:10
    Tulivuorenpurkaukset

    Jättiläistulivuori jysähti kalastajien takana Filippiineillä – sitten tuli kiire

  • 19:59
    Donald Trump

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • 19:41
    Kiina

    Kiina jatkaa viisumivapautta yli 40 maalle

  • 19:35
    Australia

    Äiti puukotti tyttärensä 14-vuotiasta salarakasta – vältti vankilan

  • 17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa