Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Timon pitkäaikainen haave toteutui: Ikuisti yhden Korkeasaaren vaikeimmin havaittavista eläimistä –"Kuin olisi taruolentoa kuvannut"

14:37Korkeasaari oli suljettuna kuukausia koronan takia – MTV paikalla, kun eläintarha aukeaa jälleen!Korkeasaari oli suljettuna kuukausia koronan takia – MTV paikalla, kun eläintarha aukeaa jälleen
Julkaistu 25.08.2021 06:16

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

Lyyra-niminen naarasmargai on asustanut Korkeasaaren eläintarhassa vuodesta 2019 lähtien.

Korkeasaaren eläintarhassa säännöllisesti vierailevan Timo Sivosen pitkäaikainen haave toteutui vihdoin viime viikonloppuna, kun Sivonen sai ikuistettua Lyyra-nimisen margain sen ulkotarhassa. Korkeasaaren eläintarha jakoi Sivosen valokuvan ja tarinan Facebook-sivullaan tiistaina.

kissa korkeasaari harvinainen 2408
Timo Sivonen

Sivonen kertoo valokuvaavansa pääasiassa eläimiä, mutta ajoittain myös maisemakuvia. Lyyra-margain kohdalla valokuvaajaa kiehtoi erityisesti kuvauskohteen haastavuus.

Sivonen omistaa Korkeasaareen vuosikortin ja on yrittänyt ikuistaa Lyyraa kameransa kanssa lukemattomia kertoja. Kymmenien vierailujen jälkeen Lyyra ikuistettiin lopulta ulkotarhassaan.

– Monesti on sanottu, että eläimiä on helppo kuvata, kun ne ovat eläintarhassa. Tämä kohde oli oma haasteensa, joka valokuvaajana kiinnosti minua. Vähän kuin olisi taruolentoa kuvannut, Sivonen kertoo MTV Uutisille.

Sivosen mukaan Lyyra on hyvä löytämään itselleen piilopaikkoja.

Huomaamaton margai hiipii hämärissä

Sunnuntaina kissaeläin nökötti ulkotarhan nurmialueella ja onnistuneen valokuvan ottaminen onnistui.

– Onhan se söpö yksilö ja yleensäkin eläin. Nyt kuvaaminen oli helppoa, eikä se yhtään häiriintynyt kuvista.

Pitkähäntäkissa eli margai on yksi Korkeasaaren vaikeimmin havaittavista eläimistä. Se liikkuu monien muiden kissojen tapaan lähinnä hämärissä ja nukkuu usein päivisin pesäkopissaan. Eläin osaa olla myös huomaamaton, vaikka se itse ihmiset näkisikin. 

Uhanalaisuusluokitukseltaan Etelä- ja Keski-Amerikassa elävä kissaeläin on silmälläpidettävä, Brasiliassa ja Argentiinassa vaarantunut. Luonnonvaraisten yksilöiden määrä on laskussa. 1970–80-luvuilla laji oli yksi metsästetyimpiä latinalaisen Amerikan kissaeläimiä turkiskaupan tarpeisiin. 

Nuori naarasmargai, jolle valittiin yleisön ehdotuksista nimi Lyyra, saapui Korkeasaaren Amazonia-taloon Walesista kesäkuussa 2019.

KorkeasaariLuonto ja eläimetKissatValokuvausKotimaa
not-found-image
Noora Knapp
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Jellona-kissan vapaana ulkoilemaan päästänyt omistaja selvisi huomautuksella – vieraslajivääntö jatkuuOnko tässä maailman vanhin kissa? Helsinkiläinen Jylppy, 31,5 vuotta, hakee titteliäUrhea sorkkaeläin haastoi 1 700 kiloa painavan sarvikuonon – "Joku taisi unohtaa katsoa peiliin"Voi äidinrakkautta! Harvinainen vuorigorilla sai kaksosetHämmentävä näky! Sadat manaatit kerääntyivät puiston reunaan FloridassaPossu, saksanhirvi ja gorilla – tällaisia erityisiä lemmikkejä maailmantähdillä on ollut

Tuoreimmat aiheesta

Korkeasaari
  • 17.11.202518:12
    Karhut

    Korkeasaaren karhujen pesä hiljeni talveksi – katso video hunajaisesta herkuttelusta

  • 13.11.202512:35
    Tiikerit

    Uusi tiikeri saapui Korkeasaareen

  • 10.11.202510:01
    Ähtäri

    Nämä eläimet siirrettiin Ähtäristä Korkeasaareen – katso kuvat

  • 08.10.202513:55
    Luonto ja eläimet

    Tältä näyttää Korkeasaaren uusi, erittäin uhanalainen leijona

  • 20.08.202514:48
    Linnut

    Grillitikuin seivästettyjä lokkeja Helsingissä – lintuasiantuntija: "Vaatii voimaa"