Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Timanttiliigassa ennätystään sivunneen Lotta Haralan silmissä kiiluva tavoite yhä saavuttamatta – "Minua turhauttaa se"

1:05Lotta Harala aitoi hienosti toiseksi Tukholmassa - sivusi omaa ennätystäänVideolla kuvaa Lotta Haralan juoksusta.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 23.08.2020 19:53
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Pika-aituri Lotta Harala sivusi omaa ennätystään Tukholman Timanttiliigan 100 metrin aitakilpailussa sunnuntaina. Kovasta kunnostaan huolimatta 13 sekunnin alitus jäi vielä saavuttamatta, mikä turhauttaa Haralaa.

Ensimmäistä kertaa Timanttiliigassa kisannut Harala aitoi komeasti kisan toiseksi ennätysajallaan 13,07. Harala oli kilpailun jälkeen ihan tyytyväinen suoritukseensa, vaikka olo ei ollutkaan aivan terävin mahdollinen.

– Elämän ensimmäinen Timanttiliiga, kakkossija ja ennätyksen sivuaminen, niin ei siihen koskaan voi pettynyt olla. Oli ehkä vähän pehmeä olo ja silti sivusin ennätystä. Ihan ok, Harala summaa juoksuaan MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: Yli 7 metrin ennätysparannus! Keihään 80 metrin kerhoon liittyi uusi suomalaisnimi

Harala on juossut tällä kaudella ennätyksensä uuteen uskoon jo useamman kerran, mutta 13 sekunnin raja on vielä rikkomatta. Suomalaisaituri myöntää tasaisten suoritusten tuovan itseluottamusta, mutta parempaankin aikaan olisi rahkeita.

– Valehtelisin, jos väittäisin, ettei olisi tullut ollenkaan turhautuneita fiiliksiä, kun pyöritään koko ajan niin lähellä sitä alitusta. Minua turhauttaa se, että olen hyvässä kunnossa, mutta juoksen koko ajan ihan samaan haarukkaan, vaikka kolisee välillä aitaankin. Kyllä odotan itseltäni sellaista piikkiä, Harala toteaa.

LUE MYÖS: SE-mies Kristian Pulli iloitsi upeasta Timanttiliigan kisastaan – "Aika vaikea vuosi on ollut"

Haralan kisakalenterissa on kuitenkin vielä mukavasti täytettä, joten mahdollisuuksia 13 sekunnin alitukseen tulee eteen vielä useita. Hyvässä kunnossa kisaava Harala on luottavainen, että 13 sekunnin raja alittuu vielä tämän kauden aikana.

– Onhan kaikki mennyt tosi hyvin, että hyvässä tilanteessa ollaan. Nälkä kasvaa syödessä ja tiedän pystyväni juoksemaan alle 13 sekunnin. Kaikki osoittaa, että kunto on sellainen, että kun kaikki napsahtaa samassa juoksussa kohdalleen, niin se 13 alitus tulee. Toivoa riittää, että se tulisi mahdollisimman pian.

Lisää aiheesta:

Hilla Uusimäki jysäytti kahden vuoden edestä: "Sitten on juoksijassa vika"Suomen juoksusensaatio virittelee EM-jättipaukkua – ilmiömäisen SE-juoksun jälkeen ikimuistoinen tilanne: "Mitä sä sanoit?"Lotta Harala soitti ennätyksen tehtyään Suomeen ja muutti suunnitelmaa – aiturilla on herkullista kerrottavaaLotta Haralan kymmenen vuoden unelma lähellä toteutua – laskutoimitus paljastaa herkullisen asetelman: "Mulle tosi iso juttu"Mahtivireessä oleva Reetta Hurske otti Suomen ennätyksen tyynesti vastaan – "Ei voi sanoa, että se kauheasti yllätti"200 metrin Suomen ennätyksen takana piilee erikoinen yksityiskohta – Samuel Purola avasi kikkaansa: "Haen sillä rentoutta"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • pe14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • pe07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos