Liikunta tekee ihmisille hyvää, samoin eläinten kanssa vietetty aika. Kun nämä kaksi yhdistetään, saadaan kilijoogaa.
Vuohet ovat luontaisesti uteliaita, leikkisiä, säyseitä ja innokkaita kiipeämään. Toisin sanoen kilit ovat erinomaista joogaseuraa.
Joogajien joukossa kilit saavat kulkea vapaasti ja hypätä halutessaan vaikka selän päälle. Pienten sorkkien liike selässä saa naurun pulppuamaan, mutta hyvä mieli tarttuu pelkästään jo kilien läsnäolosta.
– Se ilo, mitä kilit tuovat, kun ne yhtäkkiä loikkivat menemään. Jokainen ihminen rupeaa nauramaan ja endorfiinia erittyy. Unohdat kaiken muun ympärillä, kun katsot, mitä ne puuhaavat, kuvailee eläinavusteinen terapeutti Ulla Hukka.
Kilit tuovat joogatunnille mukanaan myös yllättäviä käänteitä.
– Koko ajan on läsnä se, ettei voi olla käsikirjoitusta, vaan vaihtuviin tilanteisiin pitää reagoida, kommentoi joogaohjaaja Outi Heiniö.