Kirjailija Dan Brown esiintyi Helsingin kirjamessuilla vetäen 1200-paikkaisen salin täyteen. Peruutuspaikkoja jonotti 300 ihmistä. Da Vinci koodi -kirjasta tunnetuksi tullut Dan Brown oli Helsingissä markkinoimassa uusinta kirjaansa Alku.
Dan Brown on erittäin tunnettu kirjailija, jonka kirjoja on käännetty yli 50 kielelle. Kun hän julkaisee uuden teoksen, suuren yleisön odotukset ovat korkealla. Brown ei myönnä tämän vaikuttavan työhönsä.
– Tällaisen kirjan kirjoittaminen vie 2-3 vuotta. Tätä uusinta tein 3,5 vuotta. Kustantajani ei painosta minua aikatauluista, vaan saan kirjoittaa omassa tahdissani, kertoo Brown MTV Uutisten haastattelussa.
Dan Brown sanoo tekevänsä kaiken taustatyön itse ilman tutkimusapulaisia.
– Aina en tiedä, mitä en tiedä. Se selviää, kun törmään siihen. Siksi en voi teettää taustatöitä muilla, selittää Brown ajankäyttöään.
Brownin kirjoissa on paljon faktaa, joka on punottu fiktiiviseen juoneen.
– Tykkään sotkea faktaa ja fiktiota, sanoo Brown.
Kirjan tapahtumat kulkevat eteenpäin todellisessa ympäristössä, ja viittaukset kirjallisuuteen ja taiteeseen ovat paikkansa pitäviä.
– Hahmot tietenkin ovat keksittyjä. Mielikuvitushahmot kulkevat halki todellisen maiseman, kuvailee Brown.
