Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL: Suomalaiset joivat vähemmän alkoholia koronaepidemian ensimmäisen aallon aikana

2:03Suomalaisten alkoholinkulutus väheni koronakevään aikanaNäistä syistä akoholin käyttö väheni koronakevään aikana – katso Uutisaamun juttu aiheesta.
Julkaistu 07.10.2020 06:01

MTV UUTISET – STT

Eniten kulutustaan muuttivat alle 35-vuotiaat ja ne, joiden taloudellinen tilanne heikentyi epidemian aikana.

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) arvioi, että suomalaisten alkoholinkulutus laski viime keväänä koronaepidemian ensimmäisen aallon ja siihen liittyvien rajoitustoimien aikana.

THL:n arvion mukaan alkoholin kokonaiskulutus oli huhti–kesäkuussa noin 10 prosenttia pienempi kuin vastaavaan aikaan edellisvuonna. THL arvioi kulutusta eri hankintakanavista saatujen myyntietojen ja -arvioiden perusteella.

– Kaiken kaikkiaan epidemia näyttää jyrkentäneen alkoholinkulutuksen viime vuosien kehitystä, arvioi THL:n tutkimusprofessori Pia Mäkelä tiedotteessa.

– Alkoholinkulutus on vähentynyt vuodesta 2007 lähtien, ja yksin vuonna 2019 neljä prosenttia. Epidemian ja rajoitustoimien vaikutukset ovat olleet samansuuntaiset.

Tiedotteessa kerrotaan, että alkoholinkulutuksen muutos ei tapahtunut tasaisesti kaikissa väestöryhmissä. Valtaosa THL:n kyselyyn vastanneista kertoi alkoholinkäytön pysyneen ennallaan, 12 prosenttia kertoi vähentäneensä ja kahdeksan prosenttia kertoi lisänneensä alkoholinkäyttöä epidemian aikana.

Eniten kulutustaan muuttivat alle 35-vuotiaat ja ne, joiden taloudellinen tilanne heikentyi epidemian aikana. Ryhmissä oli THL:n mukaan niitä, jotka vähensivät kulutustaan ja niitä, jotka lisäsivät kulutustaan.

Alkon myynti kasvoi

THL kertoo tiedotteessa, että epidemia vaikutti voimakkaimmin hankintakanaviin. Ravinto-anniskelu tyrehtyi huhti–toukokuussa, kun ravintolat ja kahvilat suljettiin valtioneuvoston asetuksella. Matkustajatuonti loppui ulkomaanmatkailun rajoitusten takia.

Rajoitustoimisen seurauksena alkoholia hankittiin Alkon myymälöistä ja vähittäiskaupoista. THL:n tiedotteen mukaan niiden yhteenlaskettu myynti kasvoi viikoilla 11–25 yhteensä 16 prosenttia edeltävän vuoden vastaaviin viikkoihin verrattuna.

Lisää aiheesta:

Alkoholin myynnissä rajuja eroja – katso tilanne omalla alueellasiAlkoholin kokonaiskulutus väheni 1,2 prosenttia viime vuonna – valtaosa alkoholista juodaan muualla kuin ravintoloissaAlkoholista aiheutuvat kuolemat lisääntyivät lakiuudistuksen jälkeen, sanoo THL – "Alkoholia runsaasti juovat ovat lisänneet käyttöään"Näin koronapandemia vaikutti suomalaisten alkoholinkäyttöön – yksi ikäryhmä vähensi juomista merkittävästiKoronavuonna alkoholin riskikulutus väheni työikäisillä miehilläNäin alkoholin kulutukselle kävi koronavuonna: Alkon myynti kasvoi selvästi, mutta sekin kalpeni toisen myyntikanavan menestykselle
AlkoholiKoronavirusTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi
  • 11.9.09:01
    Päihteet

    Johanna oli 2 784 päivää alkoholistin puoliso: "Sitten mittari vain tuli täyteen"

  • 8.9.14:19
    Raskaus

    Alkoholin myynti viivästyy tiistaiaamuna – tässä syy

  • 8.9.09:49
    Juomat

    Alkoholin vaikuttajamarkkinointia ei ollakaan kieltämässä

  • 8.9.06:00
    Asian ytimessä.doc

    Pohjoiskorealaisten rötökset Suomessa jatkuivat ison karkotuksen jälkeen – käsikähmä viranomaisten kanssa vei putkaan

  • 7.9.08:33
    Sienet

    Älä juo alkoholia, jos syöt tätä sientä – seuraukset voivat olla rajut