Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

THL: Raiskausuhrien hoito ei toimi tarpeeksi hyvin

Seksuaaliväkivaltaa kokeneilla pitäisi olla oikeus paitsi ensivaiheen hoitoon ja tutkimukseen, myös kriisiapuun, oikeusneuvontaan ja tarvittaessa terapiaan.
Seksuaaliväkivaltaa kokeneilla pitäisi olla oikeus paitsi ensivaiheen hoitoon ja tutkimukseen, myös kriisiapuun, oikeusneuvontaan ja tarvittaessa terapiaan.
Julkaistu 04.12.2016 13:09

MTV UUTISET

Seksuaaliväkivallan uhrit jäävät liian usein ilman jatkohoitoa, arvioi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL). Palveluita ei ole riittävästi tai uhreja ei osata ohjata niiden pariin. 

Seksuaaliväkivaltaa kokeneilla pitäisi olla oikeus paitsi ensivaiheen hoitoon ja tutkimukseen, myös kriisiapuun, oikeusneuvontaan ja tarvittaessa terapiaan. Riskinä on, että apu katkeaa jo ensimmäiseen viranomaiskontaktiin, jos uhri ei jaksa itse etsiä tukea tai asuu kaukana palveluista. 

THL on laatinut ohjeet sairaanhoitopiireille, jotta niihin luotaisiin pikimmiten matalan kynnyksen hoitopolku. 

Asiantuntija Katriina Bildjuschkin THL:stä määrittelee perusongelmaksi edelleen sen, että uhrit usein vaikenevat rikoksesta kokemansa häpeän ja syyllisyyden vuoksi. Toinen ongelma on se, että apua ja tukea ei ole riittävästi tarjolla. 

– Ainoaksi hoitopaikaksi voi jäädä terveyskeskus. Siellä voi saada hyvää akuuttihoitoa, mutta se ei kaikille riitä. 

Uhri voi pudota jatkoavun piiristä, jos alueella ei ole selkeää hoitopolkua eikä asiakasta osata ohjata eteenpäin.

Hoitopolussa ei putoa kyydistä

THL:n mukaan Suomessa on paljon tietoa ja taitoa uhrien auttamiseksi, mutta palvelut ovat hajallaan eikä yhteisiä käytäntöjä ole sovittu. Uhri kohtaakin liian monta nivelvaihetta, joissa voi jäädä yksin.

THL:n ohjeistuksen tavoitteena on luoda yhtenäinen hoitoketju, jossa palveluntarjoajat sopivat työnjaosta ja toimintatavoista.

– Hyvänä periaatteena on, että uhri saatetaan seuraavaan palveluun eikä vain kerrota, mistä sitä löytyy tai kehoteta katsomaan netistä.  

Hoitoketjuun voivat kuulua esimerkiksi terveysaseman palvelut, terveyskeskuspsykologit, erikoissairaanhoito, poliisi, turvakoti, järjestöt ja seurakunnat. 

Eräänä tavoitteena on, että akuuttihoito keskitetään sairaanhoitopiireissä 1-3 paikkaan.

Näistä akuuttihoitopaikoista uhreja ohjattaisiin myös jatkohoitoon. Se järjestetään usein asiakkaan omassa kunnassa, jossa pitäisi olla tarpeeksi tukipalveluita saatavilla.

Ensimmäistä keskitettyä hoitopaikkaa suunnitellaan parhaillaan pääkaupunkiseudulle, mutta tarkoituksena on perustaa niitä myös muualle nopeallakin aikataululla.

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Turvakotien turva ei riitä kaikille – ja vain kolmannes ottaa kaukaisen paikan vastaanKommentti: Mitä pitää tapahtua, että lapsi saa apua?Mielenterveyspalveluiden kriisiin uusi ratkaisu tarjolla – valtiovalta haluaa uuden mallin koko maahanKun apu on liian kaukana: Turvakotiin voi olla satojen kilometrien matkaSeksuaalirikosten uhreja saatetaan pompotella paikasta toiseen: Poliisin arkaluontoiset kysymykset voivat tuntua syyllistäviltäTukikeskus tarjoaa raiskatulle apua nopeasti – Naistenklinikan malli halutaan levittää muuallekin

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:06
    Politiikka

    Perussuomalaisten sanktiot eivät riitä oppositiolle – Orpolta vaaditaan toimia

  • 17:56
    Politiikka

    Eerolalle ja Garedewille vakava huomautus – perussuomalaiskolmikko pyysi anteeksi

  • 17:55
    Politiikka

    Näin eduskunta reagoi perussuomalaisten huomautukseen – Purra: "Kohu Suomelle haitaksi"

  • 17:51
    Poliisi

    Kouvolassa rekan ja pakettiauton kolari – yksi kuollut

  • 17:19
    Elisa

    Elisa vähentää lähes 350 työpaikkaa Suomessa