Hiihtotähti Therese Johaugin puoliso Nils Jakob Hoff ei ole enää lainkaan varma siitä, että hänen vaimonsa todella hiihtää vain kuluvan MM-kisatalven.
Johaug palasi kansainvälisen tason huippukisoihin täksi kaudeksi päätavoitteenaan MM-kisat Norjan Trondheimissa.
Alku näyttää lupaavalta, sillä Johaug dominoi viime viikonloppuna Norjan kansallisissa kisoissa Beitostölenissä naisten kymmenen kilometrin perinteisen tavan kilpailua. Tulevana viikonloppuna norjalaistähti nähdään maailmancupin avauksessa Rukalla.
LUE MYÖS: Jari Isometsä teki terävän havainnon hurjakuntoisesta Therese Johaugista: ”Vähän hirvittää”
Johaug lupasi aiemmin puolisolleen Hoffille, että hiihtää vain MM-kisakauden. Aavistus siitä, ettei tämä ehkä jääkään lopulliseksi ratkaisuksi, on alkanut hiipiä aviomiehen mieleen.
– En, en ole koskaan varma mistään häneen liittyvästä, Hoff hymähti NRK:lle.
– Hän sanoo haluavansa MM-kisoihin, ja sitten se on kerralla ohi sen jälkeen. Mutta sitten ei olekaan niin pitkä aika olympialaisiin, joten en tiedä.
Seuraavat talviolympialaiset kisataan Milanossa ja Cortinassa Italiassa helmikuussa 2026.

