Sotilasvallan alla oleva Thaimaa haluaa maassa vieraileville turisteille älypuhelimiinsa erityisen sim-kortin "kansallisen turvallisuuden" nimissä.
Viranomaisten mukaan sim-korttia joutuisivat käyttämään vain maassa olevat turistit, eivät maassa pidempään asuvat ja työskentelevät ulkomaalaiset.
Sim-kortti auttaisi sekä saamaan kiinni terroristeja ja muita rikollisia, että auttamaan pulaan joutuneita tai rötösteleviä turisteja, viranomaiset puolustelevat.
Pakkoa helppo kiertää
Periaatepäätöksenä hyväksytty hanke on herättänyt epäilyksiä. Toissa vuonna vallan kaapannut sotilashallinto on kaventanut ilmaisunvapautta. Kymmeniä ihmisiä on pidätetty heidän sosiaalisessa mediassa esittämiensä poliittisten näkemysten takia.
Hanketta ajavat viranomaiset eivät ole kertoneet, miten erityinen sim-kortti eroaisi jo käytössä olevista. Lisäksi Thaimaassa sim-kortin hankkijan on jo nyt rekisteröidyttävä.
Guardian-lehden mukaan ilmaisunvapauden puolesta toimiva aktivisti Poomit Sirawongprasert kuvaa hanketta hyödyttömäksi esimerkiksi terroristien etsinnässä. Ulkomaalainen voi tarvittaessa käyttää thaimaalaisen hankkimaa sim-korttia, tai käyttää maan rajojen ulkopuolella hankittuja roaming-palveluja.
Puhelinkuuntelua halutaan laajentaa
Viranomaiset haluavat myös laajentaa puheluiden kuuntelua "kansalliseen turvallisuuteen" liittyvissä tapauksissa.

