Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teuvo Hakkaraiselle ääniennätys – tuomio pahoinpitelystä ja seksuaalisesta ahdistelusta ei haitannut menoa: "Ihmiset tietävät, että se oli leikinlaskua"

0:30Teuvo Hakkarainen, 58, jatkaa kansanedustajana henkilökohtaisen ääniennätyksen turvin.Teuvo Hakkarainen jatkaa kolmannelle kaudelle eduskuntaan.
Julkaistu 15.04.2019 14:13
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Erilaisissa kohuissa ryvettynyt viitasaarelainen Teuvo Hakkarainen, 58, jatkaa työtään kansanedustajana henkilökohtaisen ääniennätyksen turvin. Hakkaraisen äänestäjiä eivät haitanneet ennen vaaleja saatu rikostuomio tai kritiikkiä herättänyt vaalimainonta, sillä entinen sahayrittäjä sai enemmän ääniä kuin koskaan. 

8:17Tulosaamu: Antti Rinne ja Jussi Halla-aho

Video: SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne ja perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-Aho vierailivat aamun Huomenta Suomen vieraina.

Keski-Suomen vaalipiirissä 8036 ääntä saanut Teuvo Hakkarainen jatkaa kolmannelle kaudelle eduskuntaan. Äänimäärä oli nyt vajaa kolmetuhatta ääntä parempi kuin neljä vuotta sitten käydyissä vaaleissa. 

MTV Uutisten tavoittama Hakkarainen on erittäin tyytyväinen perussuomalaisten vaalitulokseen. 

– Onhan tämä huikea tulos. Ajattelin, että jos 30 paikkaa saadaan, se olisi kova. Tuli 39, Hakkarainen sanoo.

Hakkarainen kertoo, että vaikka nyt onkin puhuttu vihreiden ja vasemmiston vaalivoitosta, hänen mielestään suurin nousija oli perussuomalaiset. 

– Suomalaiset haluavat muutosta, ja he äänestivät muutosta. Osa äänesti kuitenkin vähän väärin, kun meni tuohon vihervasemmistolaisten populismiin mukaan. Siinä he erehtyivät, Hakkarainen sanoo. 

"Se oli leikinlaskua"

Tämän vuoden maaliskuussa, vain alle kuukausi ennen vaaleja Hakkarainen sai hovioikeudessa päiväsakkoja kansanedustaja Veera Ruohon (kok.) seksuaalisesta ahdistelusta ja pahoinpitelystä.

Oikeuden mukaan Hakkarainen otti viime joulukuussa eduskunnan kahvilassa Ruohosta voimakkaan niskalenkin, väänsi tämän päätä ja suuteli väkisin.  

Lue myös: Syyttäjä ei hae korkeimmasta oikeudesta valituslupaa Teuvo Hakkaraisen tuomioon

Aikaisemmin kansanedustajauransa aikana Hakkarainen on saanut tuomion kiihottamisesta kansanryhmää vastaan, ja hän on ollut useasti otsikoissa runsaan alkoholinkäyttönsä vuoksi. Myös Päivi Räsänen (kd.) kertoi Ilta-Sanomille Hakkaraisen tukistaneen häntä hiuksista vahvassa humalatilassa eduskunnan pikkujouluissa.

Hakkarainen itse arvioi, että äänestäjät arvostavat hänen rehellisyyttään kaikesta huolimatta. 

– Tiedän, että kun on vihapuheet ja tuommoiset keksitty, toden puhumisesta saa yleensä tuomion. Kun on rehellinen ja puhuu totta, kansa luottaa kuitenkin.

Joulukuisen ahdistelu- ja pahoinpitelytapauksen, josta hovioikeus antoi sakkotuomion, Hakkarainen kuittaa vitsailuksi.

– Ihmiset tietävät, että se oli leikinlaskua. Kuten se olikin, mutta tuomioistuin tulkitsi sen omalla tavallaan, Hakkarainen sanoo. 

"Saahan liikenteessäkin välillä sakkoja"

Hakkarainen arvioi perussuomalaisten suosion johtuvan siitä, että muut puolueet noudattavat kansainvälisiä sopimuksia enemmän kuin kansan tahtoa.

– Siinä on se ongelma. Puolueille näyttää olevan tärkeämpää saada äänestäjien mandaatti ja pettää se, mutta persut ei tee niin.

Hakkaraisen mukaan Suomi voisi selvittää mahdollisuuksia erota näistä sopimuksista. Jos se ei ole mahdollista, voidaan yksinkertaisesti olla noudattamatta niitä, Hakkarainen pohtii.

Esimerkkinä hän antaa Unkarin, joka on syytettynä EU:n tuomioistuimessa EU:n turvapaikkasäädösten rikkomisesta. Mahdollisista seurauksista Hakkarainen ei ole huolissaan. 

– Antaa sanktion tulla. Saahan tuolla liikenteessäkin välillä sakon, jos ajaa ylinopeutta.

Juttua muokattu kello 15.16: Ahdistelu- ja pahoinpitelytapauksen kuittaamista koskevaa kohtaa täsmennetty.

Lisää aiheesta:

Pitääkö Vornasen erota? Näin vastaa Halla-ahoJos Vornanen lähtee eduskunnasta, tilalle nousee tämä mies: "Pöyristyttävää, että noin poliisilta lipsahtaa"Sauli Niinistö koki uransa kiusallisimman hetken vuonna 2010 – voiko Jussi Halla-ahoa odottaa sama kohtalo?Ano Turtiaisen toiminta eduskunnassa uhkaa normalisoida väkivallan käyttöä: "Jos kansanedustajatkin pystyvät nyrkit pystyssä pyörimään, miksen minä!"Europarlamenttiin valittu Teuvo Hakkarainen pettyi PS:n tulokseen: "Mutta vaalit oli siinä ja sillä sipuli"Halla-aho toivoo Teuvo Hakkaraisen ottaneen opikseen – näin Halla-aho kommentoi Hakkaraisen kohuvaalimainosta
EduskuntavaalitTeuvo HakkarainenVaalitPerussuomalaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskuntavaalit
  • 21.5.05:43
    Perussuomalaiset

    Perussuomalaiset romahtivat HS:n gallupissa – SDP jatkaa nousuaan

  • 14.4.15:12
    Vaalit 2025

    Antti Lindtman juhli vaalivoittoa, lähetti terveiset Orpolle ja Purralle: "Viisas hallitus on valmis"

  • 11.4.16:22
    Politiikka

    Oppositio kasvattanut suosiotaan Ylen eduskuntavaalikyselyssä

  • 3.2.16:12
    Politiikka

    Hjallis Harkimo lähtee Helsingin pormestariehdokkaaksi ja ryhtyy kuntavaaleissa vaaliliittoon

  • 28.09.202416:28
    Politiikka

    SDP tekee välikysymyksen palkkamallista – Lindtman: Hoitajille luvassa porstua tai ikuinen kuoppa