Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Terrorismirikoksista syytetyt astuivat hymyillen oikeuden eteen Helsingissä

0:45Terrorismirikoksista syytetyt astuivat oikeuden eteen
Julkaistu 17.11.2017 09:23

MTV UUTISET - STT

Helsingin käräjäoikeudessa on alkanut kolmen suomalaismiehen terrorismirikossyytteiden pääkäsittely. Syytteiden mukaan miehet valmistelivat osallistumista taisteluihin terroristijärjestön riveissä Syyriassa.

Syytetyistä yksi on 37-vuotias ja kaksi 33-vuotiasta. Kolmikko saapui oikeussaliin hymyillen ja kasvojaan peittelemättä.

Tänään istunnossa kuullaan syyttäjää ja puolustuksen vastaukset. Syytettyjen kuuleminen alkaa ensi viikolla.

Syyttäjän mukaan miehet hankkivat keväällä 2013 muun muassa maastokuvioisia ja sotilaskäyttöön tarkoitettuja vaatteita, tarkka-ampujan naamiopuvun, aselaukkuja, taisteluliivejä sekä erilaista teknistä laitteistoa.

Osa heistä sai syyttäjän mukaan aseellista koulutusta Georgiassa.

Neljäs mies vangittu poissaolevana

Kaksi miehistä ei sanojensa mukaan koskaan päätynyt Syyriaan asti. Syyttäjän mukaan suunnitelmat jäivät toteutumatta siksi, että paikallinen kontaktihenkilö Syyriassa kuoli taistelussa noin viikkoa ennen miesten suunniteltua saapumista maahan.

Terrorismirikossyyteasian pääkäsittely alkoi Helsingin käräjäoikeudessa Helsingissä 17. marraskuuta 2017. Kolmea Suomesta Syyriaan lähtenyttä syytetään terrorismiin liittyvistä rikoksista.
Terrorismirikoksista syytetyt miehet eivät peitelleet kasvojaan oikeudessa.Lehtikuva

Yksi syytetyistä kertoi kirjallisessa vastauksessaan, että meni Syyriaan tehdäkseen avustustyötä. Syyttäjän mukaan samassa seurueessa oli mukana vielä neljäs, poissaolevana vangittu mies, joka päätyi myös Syyriaan. Hän on syyttäjän mukaan yksi keskeisimmistä toimijoista.

Syyttäjä vaatii vankeutta

Miehiä syytetään terroristisessa tarkoituksessa tehtävän rikoksen valmistelusta. Yhtä syytetään lisäksi koulutuksen antamisesta terrorismirikoksen tekemistä varten ja yhtä valmistelun lisäksi värväyksestä terrorismirikoksen tekemiseen.

Syyttäjä vaatii heille 1,5–2 vuoden vankeusrangaistuksia. Kaikki ovat kiistäneet syytteet. Oikeudenkäynti jatkuu joulunaluspäiviin asti.

Juttuun liittyy myös epäiltyjä talousrikoksia, joilla syytteen mukaan aiottiin rahoittaa Syyrian-matkaa. Talousrikoshaarassa on syytettynä kaksi terrorismirikoksista syytettyä ja kaksi muuta henkilöä. 

Lisää aiheesta:

Käräjäoikeus hylkäsi kolmen suomalaisen terrorismisyytteet – pelkkä ajatus taisteluihin osallistumisesta ei ole rikosSyyte: Kolme suomalaismiestä oli osallistumassa Syyrian sotaan terroristijärjestön riveissä – käräjäoikeus antaa tuomionsa tänäänEnsimmäistä terrorismirikosjutun syytettyä kuullaan käräjillä – mieskolmikko valmisteli taisteluihin osallistumista SyyriassaSyyte: Kolme suomalaismiestä oli osallistumassa Syyrian sotaan terroristijärjestön riveissä – pääkäsittely alkaa käräjilläSyyttäjä: Suomalaismiesten oli tarkoitus liittyä terroristijärjestöön – suunnitelma peruuntui kontaktihenkilön kuoltua taistelussaSyyttäjä: Kolme suomalaismiestä valmisteli osallistumistaan taisteluihin terroristijärjestön riveissä Syyriassa – oikeuskäsittely alkaa tänään
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • Eilen19:39
    Rikospaikka

    Voiko uhrin suostumus vapauttaa tekijän rikosvastuusta? Näin vastaa rikosoikeuden professori

  • Eilen15:15
    Pakotteet

    Liikemies väitti omistavansa Suomessa venäläisoligarkilta takavarikoidun luksusjahdin – oikeus ei uskonut

  • Eilen12:42
    Kuolemantapaukset

    Sivullinen löysi ruumiin Nurmijärvellä – poliisi vaitonainen

  • Eilen11:36
    Kolumni

    Helena Petäistön kolumni: 20 päivän vankilakokemus ravisteli Sarkozya

  • Eilen09:14
    Rikospaikka

    Nuoren perheenisän ylle puettiin luotiliivit – sitten kajahti kohtalokas laukaus