Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tennistähdet jättivät olympiakylän

Coco Gauff kertoi muiden tennispelaajien muuttaneen hotelliin, mutta hän itse jäi vielä olympiakylään.
Coco Gauff kertoi muiden tennispelaajien muuttaneen hotelliin, mutta hän itse jäi vielä olympiakylään.IMAGO/HMB-Media/ All Over Press
Julkaistu 29.07.2024 14:20
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

@feliksheikkinen

Useat tennispelaajat ovat jättäneet olympiakylän. Näin kertoi Pariisiin olympialaisista mitalimenestystä jahtaava maailmanlistan kakkonen Coco Gauff sosiaalisessa mediassa.

Gauff on viime päivien aikana julkaissut seuraajilleen videoita olympiakylästä. Hän esitteli TikTokissa lyhyen videon, jolla näkyy urheilijoiden valmistautumista omiin suorituksiinsa.

– Kymmenen naista, kaksi kylpyhuonetta, Gauff kirjoitti julkaisuunsa.

Yksi seuraajista tuli ehdottaneeksi Gauffille, että miksi tämä ei siirry hotelliin asumaan. Muut paitsi Gauff olivat ottaneet neuvon vastaan.

– Kaikki tennisnaiset muuttivat hotelliin paitsi minä. Joten nyt on vain viisi naista ja kaksi kylpyhuonetta, Gauff kertoi.

Gauff kertoi myös, että hän joutui lainaamaan patjaa jousiammuntajoukkueelta, koska hänen sänkynsä oli niin kova.

– On vain viisi naista, joten minulla on huone itselläni. He, joiden kanssa asun, ovat todella rauhallisia. Rakastan sitä, Gauff totesi.

20-vuotias yhdysvaltalaisurheilija pääsi kokemaan hienon hetken jo avajaisissa, kun hänestä tuli maansa nuorin lipunkantaja koskaan. Gauff aloitti turnauksensa sunnuntaina ja voitti australialaisen Ajla Tomljanovicin erin 2-0 (6-3, 6-0). Toisella kierroksella asettuu vastaan argentiinalainen Maria Lourdes Carle.

Lisää aiheesta:

USA:n nuori tähti itku kurkussa olympialaisissa – "Minua huijataan"Venäjän lippu eksyi väärään paikkaan – tökerö kömmähdys sai ukrainalaistähden suunniltaanKatsoja liimasi itsensä lattiaan karuin seurauksin – tennistähti latasi suoran palautteen"Skandaali" – Wimbledonissa kohistaan Novak Djokovicin joutumisesta vakoilun kohteeksiSuurturnauksessa kuohahti: Venäläinen asteli yleisön eteen tahdittomassa paidassa – "Luulisi pelaajan ymmärtävän"15-vuotias tennissensaatio hämmästyttää jäätävillä suorituksillaan Wimbledonissa – aikoo ostaa valtavilla palkintorahoillaan huppareita
Pariisi 2024OlympialaisetTennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Pariisi 2024
  • 30.7.12:02
    Nyrkkeily

    Olympiavoittaja kärähti dopingista

  • 26.6.16:15
    Uinti

    Suomen olympiahuippu tilittää: "Se kalvaa mieltä edelleen"

  • 23.6.13:57
    Olympialaiset

    Hurja hintalappu Pariisin olympialaisista

  • 21.3.11:12
    Olympialaiset

    Suomen olympiasijoitus muuttui – kilpailija kärysi, selityksenä sairas koira

  • 10.2.21:15
    Nyrkkeily

    Trumpin määräystä seurasi tuima julistus – olympiavoittajien vaiheilta kovat konstit käyttöön