Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

TE-toimisto aloitti jättirekryn koronaviruksen takia – ruuhkan purkuun haetaan 100 uutta työntekijää: "Arvostamme paineensietokykyä"

2:09Kela varautuu historiallisiin ruuhkiin – myös palvelualan työttömyyskassa kovillaMyös Kela varautuu historiallisiin ruuhkiin koronakriisin seurauksena
Julkaistu 11.04.2020 10:15
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Koronakriisin aiheuttama taudellinen epävarmuus on käynnistänyt lukuisia yt-neuvotteluita ja lomautuksia niin pienissä kuin suurissa yrityksissä. Työ- ja elinkeinotoimistoissa varaudutaan jättimäisiin ruuhkiin palkkaamalla lisää väkeä.

Tuoreessa työnhakuilmoituksessa Uudenmaalla sijaitseviin TE-toimipisteisiin haetaan kaikkiaan sataa uutta määräaikaista työntekijää. Paikkoja on tarjolla esimerkiksi Helsingissä, Vantaalla, Espoossa, Porvoossa, Lohjalla, Järvenpäässä ja Tammisaaressa.

– Arvostamme hyviä asiakaspalvelu- ja vuorovaikutustaitoja, joustavuutta, paineensietokykyä ja tilannetajua, ilmoituksessa lukee.

Lisäksi hakijoilta oletetaan TE-palveluiden ja työttömyysturvan tuntemusta ja eduksi katsotaan myös monipuolinen kielitaito.

Lue lisää: Taloushallintoa tekevä Accountor tonki laskutusdataansa – johtopäätökset ovat karua kuultavaa: ”Aidosti pelottaa, että kesäkuun alussa tuhannet yritykset ovat konkurssissa”

Työttömiä 14 000

Työtehtävien määräaikaisuuden perusteena on ruuhkanpurku ja koronaepidemian vuoksi lisääntyneet tehtävät.

Koronaepidemian vuoksi on lomautettu jo yli 100 000 työntekijää, työ- ja elinkeinoministeriö kertoi keskiviikkona. Uusia työttömiä on koronatilanteen takia on syntynyt noin 14 000.

Viime viikon alussa uusia lomautuksia tuli reilut 5 000 kappaletta ja uusia työttömiä yli 1 300.

Yt-neuvottelujen piirissä on kaikkiaan yli 386 000 ihmistä. Todellisuudessa luku on tätäkin suurempi, sillä luvuissa on mukana ainoastaan vähintään 20 työntekijän yritykset.

Ministeriön mukaan työttömiä työnhakijoita on Suomessa tällä hetkellä kaikkiaan 248 100.

Lue myös: MTV Uutiset seuraa koronan iskua talouteen: Yhdysvalloissa jo 17 miljoonaa ihmistä menettänyt työpaikkansa, Euroryhmä pääsi sopuun kriisipaketista

Lisää aiheesta: Sitran Katainen kehuu hallitusta ja kansainvälistä yhteisöä nopeasta koronaelvytyksestä – "Suomi ja maailma tulee olemaan hyvin erilainen viiden vuoden päästä koronakriisin seurauksena"

Lisää aiheesta:

Muutos- ja yt-neuvotteluilmoitusten virta käy vuolaana – onko toivoa jo paremmasta?Yli 122 000 suomalaista lomautettu alle kuukaudessa – koko maassa yt-neuvotteluiden piirissä jo yli 400 000 työntekijääKoronavirus vei hetkessä 10 000 suomalaista työttömäksi: Kela varautuu vähintään miljardin lisälaskuun ja 130 000 uuden työttömän hakemukseenKarut luvut pöytään: eilen yhteensä yli 6 200 uutta työttömyysjaksoa ja lähes 20 800 lomautustaMinisteriö löi karut luvut tiskiin: Jo 158 000 suomalaista yt-neuvotteluissa koronaviruksen takiaLomautetut lentoemännät hoitotöihin koronan nitistämiseksi? "Kun osuu isosti tuulettimeen, niin tartumme toimeen" – Hoivayhtiö Attendo käy jo neuvotteluja Finnairin kanssa
TyöttömyysKoronavirusTe-toimistoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työttömyys
  • 15:27
    Teboil

    Elinkeinoministerin viesti Teboil-yrittäjille: Hakekaa apua työllisyyspalveluista

  • Eilen06:30
    Työ

    Huoli kasvaa: Joka toinen pelkää työnsä puolesta

  • ti18:16
    Työllisyys

    Työttömyyden kasvu pysähtyi syyskuussa – "Jonkinlaista toivoa on"

  • ti17:00
    Muutosneuvottelut

    Hilla Group aloittaa muutosneuvottelut useissa paikallislehdissä Tunturi-Lapissa ja Kainuussa

  • ti15:36
    Talous

    Tämä asia torppaa suomalaisten kulutushalut: "Nyt ei uskota"