Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tätä ratkaisua Toni Nieminen, 50, katuu – kultahuumassa väärä valinta: "Olisi saanut jäädä tekemättä"

Toni Nieminen täyttää tänään lauantaina 50 vuotta.
Toni Nieminen täyttää tänään lauantaina 50 vuotta.
Julkaistu 31.05.2025 07:01
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

@J_Hultin

Entinen mäkihyppääjä Toni Nieminen täyttää 50 vuotta tänään 31. toukokuuta. Kiireinen ja hevosten täyttämä arki maistuu, mutta yhden asian kaksinkertainen olympiavoittaja muuttaisi yli 30 vuoden takaa. 

Nieminen pyörittää nykyään omaa hevostalliaan. Työ vie mäkimiestä päivittäin.

– Ne hommat varastavat suurimman osan ajasta. Nyt olenkin jo parasta aikaa tässä päivätöiden puolella, Nieminen heittää.

Hän painelee oman tallitoiminnan lisäksi myös kouluvalmentajan töitä Helsingin Uudessa yhteiskoulussa. Bensaa riittää, hän vakuuttaa. 

– Totta kai, vanha mies kun on, niin välillä tuntuu kropassakin. Olen toisaalta tottunut ikäni menemään ja tekemään. Olen saanut sellaisen kasvatuksen, että töitä tekemällä pitää tässä toimeen tulla. Välillä kaipaa lomaakin, mutta toisaalta jos on lomilla, niin äkkiä sitä tarvitsee jotain tekemistä, Nieminen nauraa. 

"Suurin virhe"

Niemisen nimi kirjoitettiin suomalaiseen urheilu- ja mäkihyppyhistoriaan 1990-luvun alussa, kun hän voitti uskomattomalla tavalla kaksi olympiakultaa Albertvillessä vuonna 1992. Nieminen oli tuolloin vasta 16-vuotias. 

90-luvun alun menestys ei pyöri entisen ammattilaisen päässä enää päivittäin.

– En jää elämään mennessä. Terveellä tavalla niitä on oppinut iän myötä arvostamaan enemmän. Varsinkin, kun seurannut oman lajin kurimusta ja rimpuilua tässä liian pitkään. Eipä sitä silloin osannut arvostaa sellaisia kohtuullisen hyviä saavutuksia. Osasin olla kyllä todella raaka itselleni.

Nieminen vei olympiamenestysvuonnaan myös Keski-Euroopan mäkiviikon ja maailmancupin kokonaiskisat. Vuonna 1994 hän ylitti ensimmäisenä 200 metrin haamurajan Planican lentomäessä. 

Paljoa jossiteltavaa ei huippuvuosista jäänyt, mutta yksi iso ratkaisu on pohdituttanut jälkikäteen. Vielä ennen olympialaisten tuplakultaa Nieminen harrasti 16-vuotiaana nuorena miehenä muun muassa telinevoimistelua, yleisurheilua ja hiihtoa.

Albertville muutti kaiken. Niemisestä tuli ammattilainen, eli kaikki muu urheilu jäi. Sitä hän pitää vääränä ratkaisuna. 

– Isoimman virheen, jonka tein silloin, ja ehkä muutkin siinä ympärillä, tai ei ymmärrys riittänyt silloin, oli se, että kaikki muu omaehtoinen liikkuminen otettiin pois. Olisi pitänyt malttaa pitää mukana ne kaikki muutkin urheilut. Sitä kautta olisi yleinen taitavuus ja yleinen leikkimielisyys säilyneet. Se muutos olisi saanut jäädä silloin tekemättä, Nieminen pohtii.

Keski-Euroopan eksymiset

Nieminen muistetaan aktiiviuransa jälkeen muun muassa MTV3:n mäkihyppykommentaattorina. Hän toimi monivuotisesti tutkaparina yhdessä selostaja Jani Uotilan kanssa.

Asiantuntija-aikojen muistot ovat lämpimiä. 

– Se oli jakso, joka avarsi todella paljon. Urheilijanahan sitä kulkee vähän laput silmillä. Kyllä se avasi näkemystä, että miten media toimii. Tajusi, että miten ehkä typerästi on itsekin joskus toiminut, kun on vähän sitä (mediaa) pelännyt, kun olisi voinut nähdä ne mahdollisuudet siellä takana. 

Nieminen puhuu selostajaparistaan Uotilasta lämpimästi. Hän on iloinen, että yhteistyö MTV:llä johti hyvään ystävyyteen.

– Kyllä sieltä on pakko nostaa ne meidän vuosittaiset autoseikkailut ja eksymiset pitkin Keski-Eurooppaa. Se tulee päällimäisenä mieleen lukuisten loistavien keskustelujen lisäksi, Nieminen tunnelmoi.

Toni Nieminen, 50 vuotta takana, mitä seuraavaksi?

– Itselläni on sellainen kutina, että palaset ovat kohdillaan sillä tavalla, että elämässä voisi olla edessä se kaikkein paras ajanjakso, Nieminen päättää. 

Lisää aiheesta:

Toni Nieminen olisi valmis Suomen mäkiruoriin – "tohtoristason toimintaa" sivaltava legenda hämmästelee nykylinjaa: "Uskomatonta"Toni Niemiseltä pysäyttävä teoria uransa tyssäämisestä – peräänkuuluttaa muutosta: "Kaikki kunnia edesmenneelle Matti Nykäselle"Leo-Pekka Tähti on miettinyt, miltä yksi arkinen asia tuntuisi, jos hän olisi vammaton – "Kysyin kaveriltani, joka vammautui 13–14-vuotiaana"Suomen kaikkien aikojen seivästuloksen tehnyt Jani Lehtonen kuoli hämärissä olosuhteissa – rakettimainen urheilu-ura ja myöhempi elämä noudattivat samaa kaavaaSuomen kaikkien aikojen seivästuloksen tehnyt Jani Lehtonen kuoli hämärissä olosuhteissa – rakettimainen urheilu-ura ja myöhempi elämä noudattivat samaa kaavaaMissä he ovat nyt: Olympiamitalisti huolissaan mäkihypyn tilasta – toivoo Matti Nykäseltä apua
UrheiluMäkihyppyToni NieminenHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 07:00
    NBA

    Lauri Markkasen ja Tuomas Iisalon NBA-kaudet ryminällä käyntiin – Jazz-tähti heti iskussa

  • 06:20
    NHL

    Juuse Saroksen jättisopimus hämmentää

  • 05:55
    Liiga

    HIFK, Tappara, TPS ja Jokerit perustavat oman sarjan? Asiantuntijalta kova arvio: "Ei mikään estä"

  • 00:26
    NHL

    Patrik Laineesta huolestuttava paljastus

  • 00:00
    Mestarien liiga

    Jude Bellingham ratkaisi jättiläisten kohtaamisen – Chelsea teki historiaa Mestarien liigassa