Naisten hiihtomaajoukkueen valmentaja Ville Oksanen eli tehtävässään ainutlaatuisia huippuhetkiä Zhangjiakoun hiihtokeskuksen maisemissa torstaina. Kerttu Niskanen ja Krista Pärmäkoski hiihtivät naisten olympiakympillä hopean ja pronssin.
Suomalaisnaisten edellinen kahden olympiamitalin päivä on Lake Placidin 1980 kisoista. Silloin Hilkka Riihivuori ja Helena Takalo hiihtivät kympiltä samat mitalisijat.
– Tosi mahtavat fiilikset. Kaksi mitalia oli mahdollisuuksien ylärajoissa ja siinä onnistuttiin, Oksanen iloitsi.
– Mahtavia hiihtoja naisilta ja mahtava lopputulos, vaikka kulta oli noin lähellä.
LUE MYÖS: Kommentti: Krista Pärmäkoski lausui ratkaisusanat superpäivän päätteeksi – Suomi pesee muut tärkeimmässä asiassa
Oksanen tiesi ennalta, että kaksikolle on kaikki mahdollista. Asia varmistui 1,8 kilometrin kohdalla, kun suomalaiset puskivat Therese Johaugin rytmissä eteenpäin.
– Siinä jo rupesi näyttämään, että ollaan mitalikamppailussa, Oksanen vahvisti.
Rohkea veto voittokamppailuun
Toisen lenkin rankimman osuuden jälkeen Niskasen johto oli suurimmillaan, hieman yli kymmenen sekuntia. Oksanen kehui useampaan kertaan Niskasen vauhdinjakoa, mutta pohdiskeli silti, olisiko 0,4 sekunnin eron voinut kääntää voitoksi.
