Tässä tulee uusi Volkswagen Passat – kännykkä korvaa avaimen, ratti tunnistaa kosketuksen

Volkswagen Passatin valmistusmäärä ylittää tänä keväänä 30 miljoonan kappaleen rajan, mikä tekee siitä luokkansa menestyneimmän automallin. Passatin uusi sukupolvi esitellään maaliskuun alussa Genevessä.
Uuden sukupolven Passat saa Volkswagenin mukaan suuren teknisen päivityksen, ja mukana ovatkin kaikki valmistajan viimeisimmät innovaatiot.
Samanaikaisesti sekä sedanina että farmarina esiteltävä Passat on ensimmäinen Volkswagen, joka uusien Travel Assist- ja IQ.DRIVE-järjestelmien avulla automatisoi ajamista 0–210 kilometrin tuntinopeuksissa.
Lisäksi uusiutunut Passat on maailmanlaajuisesti brändin ensimmäinen automalli, jonka ohjauspyörä on toteutettu kapasitiivisilla antureilla, jotka tunnistavat kuljettajan kosketuksen ja mahdollistaa esimerkiksi Travel Assist -järjestelmän kaltaisten interaktiivisten käyttöliittymien toteuttamisen kosketusohjauksella.
Toinen Passatin uusista ominaisuuksista on Emergency Steering Assist -hätäohjausavustin, joka lisää turvallisuutta väistötilanteissa. Uudet interaktiiviset led-matriisiajovalot ovat nekin olleet tähän asti saatavana vain nykyiseen Touareg-malliin.
Kolmannen sukupolven infotainment-järjestelmä saa myös ensiesiintymisensä uudessa Passatissa. Älypuhelinten peilaamiseen tarkoitettu App Connect toimii Passatissa Apple CarPlayn kanssa langattomasti – ensimmäistä kertaa Volkswagenissa. Uusissa infotainment-järjestelmissä on vakiona integroitu SIM-kortti, joten haluttaessa Passat voi olla jatkuvasti verkossa.
Ajantasaista tietoa navigaattoriin tuo sekä V-Traffic-liikennepalvelut että online-liikennetiedot. Lisäksi järjestelmässä on uutta teknologiaa ja palveluita, kuten musiikin suoratoistopalvelut, internet-radio, online-ääniohjaus ja Volkswagen We -online-palvelut sekä tulevaisuudessa myös pilvipalvelun kautta siirrettävät ajoneuvoasetukset.
Tietyt älypuhelimet voivat toimia myös ”mobiiliavaimena”, jolla voi sekä avata Passatin ovet että käynnistää moottorin.
Myös moottoreita on kehitetty edelleen. Tästä esimerkkinä on ladattava hybridi Passat GTE, jonka toimintamatka sähköllä ajettaessa on kasvanut. Puhtaasti sähköllä pääsee nyt WLTP-mittaustavan mukaan noin 55 kilometriä (vastaa noin 70 kilometriä vanhalla NEDC-mittaustavalla).
Lähde: Volkswagen
Uusimmat
-
16:57
Suomen start-up-buumi ei hyytynyt korona-aikana: Sijoittajien kiinnostus on kasvussa – menestystä hakee myös yritys, joka tekee tennareita kahvinporoista
-
16:43
Niksillä miljoonayleisö: Oletko älynnyt tehdä näin, kun otat foliota paketista?
-
16:36
Pohjoisessa rajaa ylittäville määrättiin terveystarkastus, kieltäytyjille tarvittaessa pakkokaranteeni: "Emme lähde väkivalloin testejä ottamaan"
-
16:27
Pitäisikö Uudellemaalle kohdentaa enemmän rokotteita? Näin Marin vastasi opiskelijoille
-
16:10
Krista Pärmäkoskelta hapan heitto jatkostaan MM-kisoissa – "Toivottavasti on"
-
16:07
Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Rinne ravintolasulusta MTV:lle: Tavoitteena saada lausunto valmiiksi huomenna – laki halutaan maanantaina voimaan
-
15:58
Mies joutui henkirikoksen uhriksi Kangasniemellä
-
15:56
Ano Turtiaisen puheet vanhusten kuolemista järkyttivät eduskunnassa – pääministeri Marin joutui reagoimaan: "Ihmisoikeudet kuuluvat kaikille"
-
Kun puhelin mullistaa kaiken – Samsung Galaxy S21 Mainos
-
15:46
Eva Wahlströmin ja Niklas Räsäsen vauva syntyi: "Tervetuloa Ruben"
-
15:46
Teemu Suninen haluaa näyttää pomoilleen, vaikka tallin haasteet turhauttavat – "Ei tässä olla luovuttamassa"
-
15:35
Krista Kiuru Avin ja STM:n väännöstä: "Tällaisessa kriisissä ei pitäisi käyttää aikaa kiistelyyn"
-
15:35
Riitta-Liisa Roponen kyynelehti upeasta MM-hiihdostaan: "Miettikää! Uskomatonta!"
-
15:28
Finnairin rahtilentokone rullasi ulos tieltä ja törmäsi opasteeseen – Otkes aloittaa tutkinnan viime kuun vakavasta vaaratilanteesta
-
15:27
Potkukelkkailija hukkui vajottuaan jäihin Sipoossa – kuva etsinnöistä
-
15:22
Juhana Vartiainen lähtee Helsingin pormestarikisaan – kokoomusedustaja HS:lle: "Minun makuuni Helsinki on vähän liian pieni"
-
15:20
Britney Spearsin teini-ikäiset pojat harvinaisessa yhteiskuvassa äitinsä kanssa – tällainen on lasten huoltajuusjärjestely
-
15:10
Therese Johaugilta täydellinen tyrmäys MM-hiihdossa – Riitta-Liisa Roponen, 42, hiihti upean kisan!
-
15:10
Onko puhelimesi etukamerassa tämä ärsyttävä ominaisuus? Ratkaisu ihmetyttää – "En ymmärrä, miksei kukaan puhu tästä"
-
15:00
Lewis Hamilton puhkui intoa uudesta kaudesta – Valtteri Bottas alleviivasi sanomaansa ja otti täysin päinvastaisen asenteen: "Ei kiinnosta pätkääkään"
-
Lataa lisää