Tässä operaattorien syyskuun myydyimmät puhelimet – OnePlus 6 piti kärkisijansa, myös uudet iPhone XS -mallit ylsivät jo listoille
Kuukausi on kalenterissa vaihtunut lokakuuhun, ja suomalaisoperaattorit ovat julkaisseet syyskuun myydyimpien puhelinmallien listaukset.
OnePlus 6 säilytti syyskuussakin ykköspaikkansa sekä Elisan että Telian yksityisasiakasmyynnissä. OnePlus 6 on hallinnut molempien operaattorien myyntilistojen kärkipaikkaa myyntiintulostaan asti jo viiden kuukauden ajan. OnePlus 6:n kaikki myynti Suomessa keskittyy vain kahdelle operaattorille, kun samanaikaisesti muita älypuhelimia myyvät useimmiten lisäksi myös DNA sekä merkittävät ketjut.
Applen uudet 21. syyskuuta toimituksiin tulleet iPhone XS -mallit näkyivät myös myyntilistoilla. Elisalla iPhone XS ylsi sijalle 12 henkilöasiakasmyynnissä, ja yritysasiakasmyynnissä sijoitukset olivat 4. (iPhone XS) ja 10. (iPhone XS Max). Telia laskee iPhone XS:n ja iPhone XS Maxin myynnin yhteen, jolloin ne ylsivät 3. myydyimmäksi kuluttajamyynnissä koko kuukauden ajalta kappalemäärissä laskettuna.
”Eri laitevalmistajien lippulaivamallit koristivat syyskuun myyntitilaston kärkeä. Lisäksi Applen ja Samsungin älykellot kiinnostivat aiempaa enemmän asiakkaita. Samsungin Galaxy Watch 4G on samalla ensimmäinen ilman perinteistä sim-korttia toimiva älylaite Suomessa”, Telian laiteliiketoiminnasta vastaava johtaja Jussi Vuorinen kertoo.
DNA:n syyskuun TOP 15 -listalla on viisi Huawei-puhelinta, neljä Apple iPhonea, kolme Samsungia, kaksi Honoria ja yksi Nokia. DNA:n mukaan Honor 10 otti syyskuussa komean kaulan listan muihin puhelimiin.
”Honor 10 on selvästi löytänyt kohderyhmänsä. Kun puhelimen hinta laski alle neljänsadan euron, laitteeseen kohdistui todella suuri kysyntä. Honorin brändillä on Suomessa erittäin vahva asema, joten kun hinta ja ominaisuudet kohtaavat parhaalla tavalla, kysyntä on valtavaa ja kauppa käy kovaan tahtiin”, kertoo DNA Kaupan toimitusjohtaja Sami Aavikko.
DNA:n toiseksi myydyin malli, Huawei Mate 10 Lite, oli toiseksi myydyin myös Elisalla.
Elisan mukaan kuluttajien myydyimpien puhelinten listalla näkyy edelleen koulujen alun vaikutus.
”Top-listalla on puhelimia kaikista hintaluokista, ja yli kolmannes listan laitteista edustaa noin 200 euron hintaluokkaa. Toisaalta Applen uuden mallin nousu kuluttajien myydyimpien listalle kertoo siitä, että puhelimesta ollaan valmiita maksamaan myös enemmän. Älypuhelimen rooli osana jokapäiväistä elämää kasvaa koko ajan, ja sillä hoidetaan sosiaalisten suhteiden lisäksi niin ostoksia, pankkiasioita kuin pelaamista, musiikin kuuntelua ja videoiden katseluakin”, kuvailee Elisan henkilöasiakkaiden liiketoimintajohtaja Jan Virkki.
DNA:n myydyimmät puhelimet syyskuussa 2018 (suluissa elokuun sijoitus)
1. (2.) Honor 10
2. (6.) Huawei Mate 10 Lite
3. (13.) Huawei Y6 (2018)
4. (-) Huawei Nova 3
5. (5.) Apple iPhone SE
6. (1.) Huawei P Smart
7. (3.) Huawei P20 Lite
8. (10.) Honor 9 Lite
9. (8.) Apple iPhone 8
10. (-) Samsung Galaxy S8
11. (11.) Apple iPhone 7
12. (4.) Samsung Galaxy J3 (2017)
13. (9.) Apple iPhone X
14. (12.) Nokia 6.1
15. (-) Samsung Galaxy A6
Elisan myydyimmät puhelimet syyskuussa henkilöasiakkaille
1. OnePlus 6
2. Huawei Mate 10 Lite
3. Samsung Galaxy J5
4. Apple iPhone SE
5. Honor 10
6. Nokia 5
7. Samsung Galaxy S8
8. Apple iPhone 8
9. Nokia 3310
10. Huawei Nova 3
11. Huawei P Smart
12. Apple iPhone XS
13. Samsung Galaxy A8
14. Huawei P20 Lite
15. Honor 7S
Elisan myydyimmät puhelimet syyskuussa yritysasiakkaille
1. Samsung Galaxy J5
2. OnePlus 6
3. Apple iPhone 8
4. Apple iPhone XS
5. Samsung Galaxy S8
6. Apple iPhone 7
7. Samsung Galaxy A6
8. Samsung Galaxy Xcover 4
9. Samsung Galaxy A8
10. Apple iPhone XS Max
11. Apple iPhone 8 Plus
12. Apple iPhone X
13. Nokia 3310
14. Nokia 5
15. Samsung Galaxy S9
Telian syyskuun myydyimmät puhelimet kuluttajille (suluissa elokuun sijoitus)
1. (1.) OnePlus 6
2. (4.) Apple iPhone 8 / 8 plus
3. (-) Apple iPhone Xs ja Xs Max
4. (3.) Samsung Galaxy A5 2017
5. (-) Samsung Galaxy S9 / S9+
6. (-) Samsung Galaxy A8
7. (6.) Huawei P20 Lite
8. (-) Samsung Galaxy J5 2017
9. (-) Samsung Galaxy S8 / S8+
10. (9.) Huawei P Smart
Telian syyskuun myydyimmät puhelimet yrityksille (suluissa elokuun sijoitus)
1. (5.) Samsung Galaxy A6 (2018)
2. (1.) Samsung Galaxy J5 (2017)
3. (7.) Samsung Galaxy Xcover 4
4. (2.) Nokia 6 (2018)
5. (3.) Samsung Galaxy A8 (2018)
6. (4.) Apple iPhone 8 64GB
7. (-) Huawei P Smart
8. (8.) Samsung Galaxy S8
9. (10.) Apple iPhone 7 32GB
10. (9.) Apple iPhone SE 32GB
Uusimmat
-
13:50
MTV seuraa: Kalle Rovanperä pellolle EK6:lla! Toyotalle surkea alku iltapäivän ajoihin
-
13:40
Kaltoinkohdelluksi koulukodissa joutunut Paris Hilton julkaisi kuvia ikävistä muistoistaan: "Pystyn näkemään kivun silmistäni"
-
13:38
Hallitus kokee koronatilanteessa olevan samankaltaisia uhkia kuin viime keväänä – virusmuunnokset pakottavat matkustusrajoitusten kiristämiseen
-
13:35
Perhesurmaepäily järkyttää Virroilla: MTV Uutisten tietojen mukaan isä surmasi äidin ja haavoitti lasta
-
13:33
Therese Johaug kieltäytyy uudesta nöyryytyksestä – Ruotsista tylyt terveiset Norjaan: ”Onkohan kenelläkään pokkaa?”
-
13:30
Uudella iPhone-kikalla saat entistä enemmän irti puhelimestasi – näpäytä ja kokeile!
-
13:04
Kalle Rovanperä kertoi syyn aikasakolleen, mutta ei paljastanut kaikkea – "Sitä ei pysty kertomaan"
-
13:00
Astuiko Marin Niinistön varpaille Navalnyi-ulostulossa? MTV:n Pöllöraadilta karu arvio: "Presidentillä ja pääministerillä ei ole luontevaa keskusteluyhteyttä"
-
12:52
Hus: Koronarokotteen toimitusten epävarmuus vaikeuttanut rokotusten suunnittelua – STM lähetti selvityspyynnön
-
12:45
Modernan rokotteiden jakelu keskeytetään viidellä alueella Ruotsissa – annoksia kuljetettu väärässä lämpötilassa
-
12:43
Kotkassa sattui kaksi ketjukolaria lähes samalla hetkellä, lähes samalla tavalla – poliisilta tärkeä viesti autoilijoille
-
12:32
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Pohjois-Suomen avi suosittelee muuntoviruksen leviämisen estämiseksi yli 2 metrin turvaväliä
-
12:30
Lola Odusoga vastustaa täydellistä somea – teki tempauksen, jonka avulla muistuttaa fanejaan asiasta
-
12:26
Valkoisen talon nettisivuilta paljastui salainen viesti: "Jos luet tätä…"
-
12:22
Hallitus neuvottelee tänään rajaliikenteestä, koronatesteistä ja karanteenien tehostamisesta – matkustusrajoitukset kiristyvät
-
12:12
Jari-Matti Latvalan johtama Toyota aloittanut erittäin vahvasti – kilpailijan pomo kärmeissään: "Ott Tänakin meno yksinkertaisen hidasta"
-
12:12
Moskovan poliisi varoittaa tukahduttavansa Navalnyi-protestit
-
12:10
Ovatko hallituksen koronarajoitukset oikeudenmukaisia? MTV:n Pöllöraadilta tyly kuittaus: "Ei se virus kysele, onko tämä julkinen vai yksityinen kuntosali"
-
12:01
USA:n tapahtumista on otettava opiksi myös Suomessa, sanoo Hybridikeskuksen johtaja Teija Tiilikainen MTV:lle
-
12:01
Neljä järeää ajoneuvoa osallisena samassa onnettomuudessa Kuhmossa – kolme suistui ulos tieltä
-
Lataa lisää