Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tass: Venäjän viestintäviranomainen vaatii: Mainokset luvattomista mielenosoituksista pois YouTubesta

1:04Moskovassa lähes 50 000 ihmistä on jälleen tänään kokoontunut osoittamaan mieltäänMoskovassa lähes 50 000 ihmistä on jälleen tänään kokoontunut osoittamaan mieltään
Julkaistu 11.08.2019 18:25

MTV UUTISET – STT

Venäjän viestintäviranomainen Roskomnadzor vaatii Googlea estämään Youtube-mainokset luvattomista mielenosoituksista, kertoo venäläinen uutistoimisto Tass.

Youtube on Googlen omistama internetissä toimiva videopalvelu.

Viestintäviranomaisen mukaan jotkut tahot ostavat Youtubesta mainostilaa levittääkseen tietoa luvattomista mielenosoituksista tavoitteenaan häiritä vaaleja Venäjällä.

Venäjällä on osoitettu viime viikkoina laajasti mieltä. Eilen luvalliseen mielenosoitukseen osallistui kansalaisjärjestön mukaan lähes 50 000 ihmistä. Viranomaisten mukaan paikalla oli noin 20 000 mielenosoittajaa.

Luvallisen mielenosoituksen jälkeen ihmiset jatkoivat protestoimista epävirallisissa mielenosoituksissa, joissa otettiin kiinni yli 130 ihmistä.

Viranomaiset olivat antaneet luvan päivällä järjestettyyn mielenosoitukseen, mutta eivät sen jälkeiseen tapahtumaan, joka muun muassa tukki liikenteen Maroseika-kadulla.

Lauantaina sosiaalisessa mediassa kutsuttiin ihmisiä "rauhanomaisiin kävelyihin" luvan saaneen mielenosoituksen jälkeen. Moskovan poliisi reagoi kutsuihin heti ja varoitti, että kaikkien luvattomien tilaisuuksien katsotaan uhkaavan yleistä järjestystä ja että ne tukahdutetaan välittömästi.

Viime viikkoina tuhannet ihmiset ovat menneet kaduille vaatimaan vapaita vaaleja ja vastustaneet päätöstä sulkea oppositioehdokkaat Moskovan paikallisvaalien ulkopuolelle.

Lauantain mielenosoituksissa näkyi muun muassa kylttejä, joissa vaadittiin oikeutta äänestää ja sanottiin valehtelun nyt riittävän.

Poliisi pidättänyt aiemmin nimekkäitä oppositioaktivisteja

Aiemmissa mielenosoituksissa poliisi on ottanut kiinni yli 2  000 ihmistä. Aiemmilla protesteilla ei ole ollut viranomaisten lupaa.

Poliisi on myös pidättänyt viime viikkojen aikana mielenosoituksia järjestäneitä nimekkäitä aktivisteja. Moskovassa on pidätetty muun muassa oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi, joka istuu parhaillaan vankilassa 30 päivän vankeustuomion vuoksi. Viranomaiset avasivat viime viikon lauantaina myös rahanpesututkinnan Navalnyin korruptionvastaisesta säätiöstä.

Viime viikonlopun mielenosoitusten yhteydessä pidätettiin myös tunnettu aktivisti Ljubov Sobol. Hän oli tuolloin yli 20 päivää kestäneen syömälakkonsa vuoksi heikossa kunnossa. Kävelemiseen tukea tarvitsevaa Sobolia tuli pidättämään brittilehti Independentin mukaan arviolta 15 mellakkapoliisia.

Uutista päivitetty 18.36

Lisää aiheesta:

Nainen sairaalaan poliisiväkivallan vuoksi, venäläisviranomaiset puolustelevat toimia – Kreml syyttää Tiktokia levottomuuksistaTutkija: Poliisin "räikeän epäoikeudenmukaiset" toimet vahvistavat mielenosoitusintoa MoskovassaTass: Moskovassa otettu kiinni yli 130 mielenosoittajaaOppositiolta jälleen mielenosoituksia Moskovassa – aiempina viikonloppuina joukkopidätyksiäMoskovan poliisi on pidättänyt lähes 700 mielenosoittajaa Yli 1 000 pidätetty Moskovassa mielenosoituksessa – mielenosoittajat vaativat vapaita ja reiluja paikallisvaaleja: "Olen pelännyt koko ikäni, mutta nyt saa riittää"
VenäjäMielenosoitusYouTubeGoogleUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen12:29
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Ukrainaan: "Kuolleiden joukossa kaksi lasta"

  • 1.11.16:04
    Ukrainan sota

    Venäjä: Ukrainalaissotilaat antautumassa piiritetyssä kaupungissa

  • 1.11.11:50
    Ukrainan sota

    Ukraina kertoo iskusta Moskovan alueelle

  • 31.10.23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • 31.10.19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä