Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja haluaa VTV:n Tytti Yli-Viikarin astuvan pikaisesti julkisuuteen: "Hän voisi avata matkapisteiden käyttöä"

7:55Pitäisikö Valtiontalouden tarkastusviraston pääjohtajan Tytti Yli-Viikarin erota? Tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja vastaa suorassa lähetyksessäMTV Uutiset Live kysyi eduskunnan tarkastusvaliokunnan puheenjohtajalta, pitäisikö VTV:n pääjohtajan erota.
Julkaistu 02.04.2021 18:22
Toimittajan kuva
Janne Ahjopalo

janne.ahjopalo@mtv.fi

Eduskunnan tarkastusvaliokunnan puheenjohtaja Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.) toivoo, että Valtiontalouden tarkastusviraston pääjohtaja Tytti Yli-Viikari tekisi nyt kaikkensa luottamuksen vahvistamiseksi.

Kiistely Valtiotalouden tarkastusviraston ympärillä kiihtyy. Perjantaina sekä Ilta-Sanomat että Iltalehti kertoivat, että viraston varsinainen toiminta eli muiden virastojen rahankäytön valvonta olisi vähentynyt pääjohtaja Tytti Yli-Viikarin kaudella selvästi.

Iltalehden mukaan viraston tarkastusraportteja on jopa sensuroitu. MTV Uutiset Liven haastatteleman eduskunnan tarkastusvaliokunnan puheenjohtajan Outi Alanko-Kahiluodon (vihr.) mielestä sensuuriepäilyt on otettava vakavasti.

– Jos näin on, se on tietenkin erittäin vakavaa eikä näin missään tapauksessa saa olla, koska VTV on riippumaton virasto ja myös sen tarkastustoiminnan tulee olla riippumatonta. Minkäänlaista ennakko- tai jälkisensuuria ei voi olla.

Iltalehden mukaan tarkastustoimintaa olisi lisäksi muokattu systemaattisesti tarkastuskohteille mieluisammaksi. 

STT:n tavoittama tarkastusviraston johtaja Mikko Koiranen sanoo, että muokkaamisessa kyse on ollut lähinnä siitä, miten asioita on haluttu ilmaista.

Lue myös: VTV:n raportteja on Iltalehden mukaan sensuroitu ja pehmennelty uusiksi esimiesvoimin – johtaja: "Ei pidä paikkaansa" 

Vaatimus mahdollisimman pian julkisuuteen tulosta

Tarkastusvaliokunnan puheenjohtajan Outi Alanko-Kahiluodon mielestä pääjohtaja Tytti Yli-Viikari voisi astua nyt julkisuuteen ja tarkentaa esimerkiksi, kuinka hän on matkustanut veronmaksajien laskuun.

– Toivoisin, että pääjohtaja tekisi kaikkensa luottamuksen vahvistamiseksi. Jos on sellaisia kysymyksiä, joihin hän ei ole julkisuudessa vastannut, mutta voisi vastata, niin toivoisin, että hän mahdollisimman pian avaisi esimerkiksi matkapisteiden käyttöä.

– Olisi suotavaa, että hän avaisi henkilökohtaiset bonustilinsä.

Eduskunnan kansliatoimikunta miettii parhaillaan Yli-Viikarin pidättämistä virastaan.

Lisäksi tarkastusvirasto ja sen johto ovat keskusrikospoliisin ja eduskunnan tarkastusvaliokunnan syynissä.

Katso videolta, pitäisikö tarkastusvaliokunnan puheenjohtajan mielestä Yli-Viikarin erota tehtävästään!

Lisää aiheesta:

Näin VTV aikoo voittaa kansalaisten luottamuksen Yli-Viikari-kohun jälkeen: "Tiettyä lipsumista on tapahtunut"VTV haluaa nopeasti selkoa Yli-Viikarin tilanteeseen – hyllytetty pääjohtaja saisi silti jatkaa virastossa, vaikka hänet irtisanottaisiinTarkastusvaliokunta: Eduskunnan kansliatoimikunnan selvitettävä Tytti Yli-Viikarin irtisanomistaTytti Yli-Viikari ei käyttänyt arvokkaita lentopisteitään organisaationsa hyväksi – jäljelle jää kaksi toinen toistaan surkeampaa vaihtoehtoaVTV:n henkilöstöpomo: Yli-Viikari käyttäytyy piittaamattomasti ja yhtä uhmakkaasti kuin alaistensa edessä – "On kyse vakavasta rikoksesta"VTV:n päällikkö tylyttää viraston rahankäyttöä: "Yli-Viikari matkustanut selvästi liikaa, ravintoloissa syöty liian usein" – vaatii pikaista pääjohtajan valintaa
Valtiontalouden tarkastusvirastoKotimaaMTV Uutiset LiveTytti Yli-Viikari

Tuoreimmat aiheesta

Valtiontalouden tarkastusvirasto
  • 21.11.13:34
    Politiikka

    SDP:n Razmyar: VTV suosi Orpon hallitusta raportillaan, virastolta tyrmäys – "Julkaisupäivä päätettiin kauan sitten"

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 20.11.10:58
    Talous

    HS: Valtiovarainministeriön mukaan VTV:n raportti liioittelee Marinin hallituksen menolisäyksiä

  • 19.11.09:30
    Marinin hallitus

    Pysäyttävä raportti 41 miljardista: Marinin hallitus lisäsi koronan varjolla menoja pysyvästi

  • 21.5.12:19
    Tupakka

    VTV aloittaa selvityksen tupakkayhtiöiden lobbaamisesta