Tapparan konkarihyökkääjä Ville Nieminen odottaa tasaista välieräsarjaa Lukkoa vastaan. Laiturin mielestä vastaan tulee liigan kaksi parasta yksilöä.
Lähtökohtaisesti Tappara on pienoinen ennakkosuosikki, vaikka Lukko on jo näyttänyt pitkää nenää epäilijöille kaatamalla pudotuspeleissä sekä Kärpät että Jokerit.
– Lukko on erittäin luisteleva ja taisteleva joukkue, jolla on minun mielestäni tämän sarjan paras maalivahti (Petri Vehanen) ja todennäköisesti sarjan paras keskushyökkääjä (Justin Azevedo). Meillä on ehkä pikkaisen eri lailla. Pelaamme kiekollisesti enemmän kuin Lukko, joten tämä on mielenkiintoista. Näihin asioihin sarja ehkä jossain kohtaa ratkeaa, Nieminen arvioi MTV3:n haastattelussa.
Niemisen mainitsema Azevedo on paukuttanut yhdeksässä pudotuspeliottelussa huikeat 16 tehopistettä (9+7). Puolivälierissä Jokerit antoi kanadalaissentterille ajoittain täysin liikaa tilaa ja aikaa. Tappara aikoo kiinnittää asiaan tarkempaa huomiota.
– Kyllähän sitä normaalia tarkemmin joutuu ottamaan, se on ihan selvä asia. Jos väitetään, ettei hänelle laiteta mitään päällystakkia, vaan annetaan hänen vaan pelata, niin se on valehtelua, Nieminen sanoo suoraan.
– Ja ihan samalla lailla on huomioitava Vehanen. Hänen eteensä on pakko saada liikennettä.
Tapparan erikoistilannepelaaminen terästä
Tappara selvitti puolivälierissä HIFK:ta vastaan jokaisen alivoimatilanteensa ilman takaiskua. Vastaavasti omien ylivoimien aikana verkko heilui jokaisessa ottelussa vähintään yhden kerran.
– Sitä on tietenkin paljon harjoiteltua ja meillä riittää laukaisuvoimaisia pelaajia. Lisäksi varsinkin Koskiranta (Jarno) on hyvä maalin edessä ja itsekin pyrin siellä paljon olemaan. Kaikki on kuitenkin lähtenyt siitä, että olemme liikuttaneet kiekkoa hyvin ja vauhdikkaasti myös paikattoman pelaamisen ylivoimaksi, valottaa Nieminen.
– Nyt on kuitenkin taas uusi tilanne, koska vastustajan Risto Dufva on tunnettu hyvänä alivoimajoukkuevalmentajana.
Tapparan ylivoimaan uusia haasteita tuo myös kahden avainpelaajan, Aleksander Barkovin ja Chris Connollyn, puuttuminen loukkaantumisten takia.
– Näin on, mutta aina kun on kuoppia moottoritiessä, niin jokaisen täytyy heittää omasta taskustaan vähän hiekkaa siihen kuoppaan, jolloin saadaan moottoritie taas tasaiseksi. On minimivaatimus, että jokainen pelaaja nostaa nyt omaa tasoaan, Nieminen painottaa.
Välieräsarjan avausottelu pelataan Tampereen Hakametsän jäähallissa maanantaina. Toisessa parissa kohtaavat JYP ja Ässät.
SM-liigan välieristä laajemmin sunnuntain Tulosruuduissa klo 19.10 ja 22.20.