Tamperelaiset Timo Kauranen ja Sirkka Lintula asuvat Aarikkalan lumenvastaanottopaikan vieressä. Jättimäinen lumikasa nousee paikalleen kevään kuluessa ja muuttuu valkoisesta ruskeaksi ja törkyiseksi. Kesällä asuinaluella kärsitään vilusta ja pahasta hajusta.
Helmikuisena talvipäivänä näkymä Timo Kaurasen ja Sirkka Lintulan keittiön ikkunasta on idyllinen. Ulkona sataa lunta, ja omakotitalon piha on peittynyt valkoiseen vaippaan. Kun kevät etenee, maisema muuttuu.
Pariskunta asuu Tampereen Messukylässä lumenvastaanottopaikan vieressä. Lumen kasaaminen alueelle alkoi vasta muutama viikko sitten, eikä kasasta vielä ole pariskunnalle haittaa. Kohta tilanne on kuitenkin toinen.
– Lumikasa kasvaa nyt taas huimaa vauhtia, kun täällä sataa lunta niin pirusti, Kauranen kertoo.
Kun lunta tulee lisää, kasa kasvaa niin korkeaksi, että se estää näköyhteyden vastapäätä oleviin kerrostaloihin.
– Ennen kun ollaan huhtikuussa, kasa on taas yhtä iso kuin viime vuonna, Kauranen ennustaa.
Lue myös: Likainen ja ruma lumikasa häiritsee naapurustoa Tampereella keskikesälläkin: "Ei tässä ole tolkun hiventäkään"
Viime vuoden kasa ei ehtinyt sulaa
Maisemanpilaajasta on muutakin harmia. Kasassa on paljon roskaa ja hiekkaa, minkä vuoksi se muuttuu kevään aikana ruskeaksi. Pariskunnan mukaan kasasta leijuu heidän pihaansa myös epämiellyttäviä hajuja.