Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tamperelainen bussikuski sai somekansan liikuttumaan teollaan – nyt puhuu kuljettaja: "Enhän minä voinut lapsia siihen jättää"

Tamperelaisen bussilinjan kuljettaja saa kiitosta avuliaasta toiminnastaan.
Tamperelaisen bussilinjan kuljettaja saa kiitosta avuliaasta toiminnastaan.Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 19.12.2024 12:53
Toimittajan kuva

Katri Utula

katri.utula@mtv.fi

Tamperelainen bussinkuljettaja Nina Wiik pelasti jouluretkellä olleiden päiväkotilasten vaaralliseksi muodostuneen paluumatkan. Tavoitimme sankaribussikuskin, jolle lasten auttaminen oli itsestäänselvyys.

3–5-vuotiaiden päiväkotilasten jouluretki Tampereella sai tiistaina yllättävän käänteen, kun Tallipihalla Tampereella aamupäivällä vierailleet lapset ja heidän hoitajansa olivat palaamassa takaisin päiväkodille.

Nyssen bussiin numero 81 Tampereen keskustasta hypänneet 17 lasta ja kolme aikuista olivat matkalla Ylöjärvellä sijaitsevaan Koulukallion päiväkotiin.

Matkaa taitettiin ensin yhdellä bussilla, jonka jälkeen päiväkotilaisten oli tarkoitus hypätä seuraavaan bussiin.

Juuri ennen päiväkotilaisten vaihtopaikkaa bussinkuljettaja huomasi, että vilkasliikenteisen Vaasantien bussipysäkki oli täysin lumikinosten keskellä.

– Kuulin vain, kun bussikuski totesi yhtäkkiä, että mitäs nyt tehdään, kertoo Koulukallion päiväkodin lastenhoitaja Minna Hokkanen

linja-auto, bussi, julkinen liikenne
Tampereen seudun joukkoliikenteen Nyssen bussi numero 81 joutui lumikaaoksessa yllättävän tilanteen eteen. Kuvituskuva.Shutterstock

Hokkanen kertoo MTV Uutisille, että bussipysäkille ei yksinkertaisesti päässyt. Epätoivo ehti jo vallata päiväkodin työntekijät, sillä lapsia oli mahdotonta jättää pysäkille, sillä he olisivat joutuneet jäämään ajotielle.

– Siinä pysäkillä oli puolentoista metrin korkuinen valli, jonka yli lasten olisi ensin pitänyt kiivetä. Se ei olisi ollut mitenkään mahdollista, Hokkanen kertoo.

– Sitten kuulimme, kun bussikuski sanoi meille, että ei hän voi jättää meitä tienvarteen lasten kanssa. Hän ehdotti, että hän tekee ylimääräisen kierroksen Lielahden kohdalla ja vie meidät toiselle pysäkille, josta pääsemme seuraavaan bussiin.

Lue lisää: Bussikuski pelasti jouluretkeltä palanneet päiväkotilapset Tampereella – lastenhoitaja: "Meidän enkeli"

Päiväkodin työntekijät olivat kuljettajalle äärimmäisen kiitollisia, sillä äkkipäätös pelasti heidän päivänsä ja koko jouluretken.

– Tiedän, että ratkaisu ei ollut hänelle mikään pikkujuttu, koska bussin on pysyttävä aikataulussa. Ehdimme hänen ansiostaan seuraavaan bussiin, ja hän oli päivämme pelastus ja meidän enkelimme.

Hokkasen mukaan tilanne olisi pahimmillaan eskaloitunut monella tapaa, sillä seuraava vaihtoyhteys olisi ollut vasta puolen tunnin päästä, ja vaarallinen ajotie oli aivan vieressä. Päiväkodissa lapsia odotti jo lounas ja päiväunet.

Bussikuski häkeltyi palautteesta

Hokkanen kertoi tapahtuneesta ja naispuolisen kuljettajan uroteosta samana iltana Facebookissa Tampereen puskaradio -ryhmässä, ja julkaisu sai nopeasti aikaan valtavasti huomiota ja tuhansia tykkäyksiä. 

Osa kommentoijista on ollut ostamassa kuljettajalle jopa joululahjoja, sillä kuljettajan ystävällisyys ja inhimillisyys on koskettanut monia. 

Monen viestissä on kiitelty sitä, miten ilahduttavaa on ollut huomata, että maailmasta löytyy vielä auttavaisia ihmisiä.

MTV Uutiset tavoitti pitkän linjan bussinkuljettajan Nina Wiikin. Hän on häkeltynyt kuultuaan, miten paljon hänen toimintaansa on kiitelty.

– Menen ihan hämilleni, olen todella otettu. Ajattelin vain, että toimin oikein, Wiik sanoo.

– Uskon, että kuka tahansa muukin kuski olisi toiminut ihan samalla tavalla.

Lue myös: Sankaribussikuski Anna pelasti Vinny-koiran liikenteen seasta

Wiik kertoo, että tilanne tiistaina oli haastava, sillä kaupungissa oli lumikaaos. Lunta oli satanut lyhyessä ajassa niin paljon, että parille bussipysäkille oli kipattu valtavat lumimassat. Päiväkotilasten pysäkki oli yksi niistä.

– Se lumen määrä yllätti varmasti kaikki, ja siinä pysäkillä lumi oli kasattu yli metrin korkuisiksi aurauskinoksiksi, joten enhän minä voinut lapsia siihen jättää. He olisivat joutuneet jäämään ajoradalle, ja Vaasantiellä on ihan hirveä liikenne, Wiik sanoo.

"Autan pulassa olevia ihmisiä"

Wiik ajoi lapset turvallisesti ylimääräisen lenkin kautta sellaiselle pysäkille, josta päiväkotiryhmä pääsi jatkamaan matkaansa.

– Pääsin tekemään lenkin, jossa ei jäänyt yhtään pysäkkiä käymättä, joten se helpotti tietysti. Tein ratkaisun ihan ex tempore, sillä tietysti autan ihmisiä, kun he ovat pulassa, Wiik sanoo.

lapset lumessaYlöjärvellä sijaitsevan päiväkodin lapset olivat joutua pakkasen ja vilkkaan liikenteen armoille. Kuvan lapset eivät liity tapaukseen.Shutterstock

Hän kertoo, että 19-vuotisen työuran varrelle on osunut aiemminkin vastaavia tilanteita, joissa hän on auttanut asiakkaitaan. Hän on toiminut bussinkuljettajana niin Helsingissä kuin Tampereella.

– Täällä Tampereella kuljettajat ovat mielestäni kaikki hyviä tyyppejä, ja kuskit tervehtivät toisiaan aina tuolla ajellessa.

Wiik kertoo auttavansa ihmisiä muutoinkin aina kuin mahdollista – erityisesti vapaa-ajallaan.

– Avaan vanhuksille ovia ja hinaan ihmisten autoja, jos autot jättävät tielle. Kerään myös kuolleita eläimiä, kuten pöllöjä ajoradoilta öisin, koska Tielaitos ei sitä enää tee. Olen sen sorttinen, että autan mielelläni aina muita.

Wiik sai myös liikennöitsijänä kyseisellä bussilinjalla toimineelta työnantajaltaan Vekka Groupilta kiitosta toiminnastaan. 

MTV Uutisten tavoittama Vekka Groupin johto pitää tärkeänä sitä, että inhimillisyys ja auttaminen korostuvat hankalissa ja yllättävissä tilanteissa.

Lue myös: Bussinkuljettaja muistuttaa vaaranpaikasta pysäkillä: "Se ei ihan hetkessä pysähdy"

Katso myös: Kaisa on käynyt kaupassa kengurun kanssa jo 10 vuoden ajan

3:50Kenguru ruokakaupassaKaisa matkustaa bussissakin kengurun kanssa.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

Bussikuski pelasti jouluretkeltä palanneet päiväkotilapset Tampereella – lastenhoitaja: "Meidän enkeli" Sankaribussikuski Anna pelasti Vinny-koiran liikenteen seasta – kyytiläisten rapsutuksista nauttinut karvaturri löysi kotiinAune jäi rollaattorinsa kanssa kinoksiin jumiin Vantaalla – autoilijoiden ritarilliselle toiminnalle satelee kiitostaKaskisten bussiturmassa ollut Fiia, 14, MTV:lle: "Kaikkia kyydissä olleita on pelottanut" – vanhemmat ihmettelevät, miksei koulussa reagoitu huoleen uudesta kuljettajasta6-vuotias Dominic istui jumiin jääneessä koulutaksissa tunteja, eikä kukaan ilmoittanut vanhemmille – Äidille iski kylmäävä hätä: ”Kukaan ei tiennyt, missä poikani on”Bussikuskin kauhunhetket: Koulupoika pinkaisi yllättäen tielle – "Väärä liike voi viedä hengen, etenkin pieneltä ihmiseltä"
TampereHyvän mielen jututJulkinen liikenneVarhaiskasvatusLapsetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • 05:51
    Väkivaltarikokset

    Ratinan joukkopuukottajalle luetaan syyte: Epäillyltä omituisia selityksiä järkyttävälle teolle

  • ke05:22
    Rikospaikka

    Ratinan joukkopuukottajan äidin harvinainen haastattelu: "En minä kasvattanut sinusta tuommoista"

  • ma19:35
    Henkirikokset

    Video voi järkyttää: Näin Tampereen Hämeenkadun ampuminen tapahtui – mies murhasi raskaana olleen puolisonsa kadulle

  • ma11:21
    Onnettomuudet

    Paikallisbussi ja kaivuri kolaroivat Tampereella – kolme sairaalaan

  • 17.11.20:36
    Sampo Terho

    AL: Tampereen kulttuurijohtaja Sampo Terho saa potkut