Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tampereen aluetta piinaa tuntematon tuhopolttaja tai jopa monta – rakennuksia palanut kevään jälkeen yli 20

Tuhopoltot ovat tapahtuneet suhteellisen pienellä alueella lyhyen ajan sisällä. Tapauksia on yli 20.
Tuhopoltot ovat tapahtuneet suhteellisen pienellä alueella lyhyen ajan sisällä. Tapauksia on yli 20.
Julkaistu 12.07.2023 14:17
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Poliisi selvittää laajaa tuhopolttojen sarjaa Tampereella ja lähikunnissa. Kevään jälkeen alueella on ollut 22 tulipaloa. Poliisi epäilee, että palot on sytytetty tahallaan. 

Ensimmäinen tutkittavana olevista paloista sytytettiin 20. huhtikuuta. Sen jälkeen tapauksia on ollut lyhyen ajan sisällä useita Tampereen eri kaupunginosissa sekä Nokialla, Ylöjärvellä ja Pirkkalassa. 

Kohteeksi on valikoitunut pääsääntöisesti hylättyjä rakennuksia ja rakennelmia, kuten omakotitaloja ja vajoja. 

Lisäksi poliisi selvittää kahta paloa Orivedellä ja Kangasalla. Toistaiseksi ei ole varmuutta, liittyvätkö palot samaan tuhopolttojen sarjaan. Tutkinnanjohtajan mukaan mahdollisuus otetaan huomioon.

– Tulipaloja on lukumääräisesti paljon. Paloissa on yhdistäviä tekijöitä, mutta eroavaisuuksiakin on itse asiassa aika paljon, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Pekka Ylinen.

Viimeisin palo sytytettiin Ylöjärvellä 9. heinäkuuta, eli viime sunnuntaina.

Ylisen mukaan poliisi ei voi toistaiseksi varmuudella sanoa, riehuuko Pirkanmaalla tarmokas pyromaani, vai ovatko palot useamman eri tahon sytyttämiä. Vaihtoehdoista jälkimmäinen on tämänhetkisen tiedon valossa todennäköisempi.

Tällä hetkellä poliisilla ei ole tiedossa yhtään epäiltyä.

– Faktat, jotka esimerkiksi tekotapoihin liittyen on saatu yhdisteltyä, puhuvat sen puolesta, että tekijöitä voi hyvin mahdollisesti olla useampi. Kovia faktoja tekijöiden lukumäärästä ei kuitenkaan vielä ole, hän toteaa. 

Lue myös: Tuhopolttajat ovat iskeneet yli kymmeneen kirkkoon 2000-luvulla – tällaisia tapaukset ovat

Vihjeitä kaivataan

Poliisi on rikoskomisario Ylisen mukaan saanut suurimmilta osin selville, miten palot on sytytetty. Tutkinnan keskeneräisyyden takia hän varoo sanojaan, eikä paljasta yksityiskohtia. 

Tutkinnanjohtaja ei ota kantaa myöskään siihen, millaisia ovat paloja yhdistävät ja erottavat tekijät.

– Esitutkinta on täydessä vauhdissa, joten en voi näistä valitettavasti antaa julkisuuteen tietoja, hän perustelee.

Koska tapauksia on ollut lyhyen ajan sisällä lukuisia, uusia alueella tapahtuvia tulipaloja ja etenkin epäiltyjä tuhopolttoja tarkastellaan erityisen tarkalla silmällä.

– Käymme niitä läpi hyvin laajasti ja aika herkästi otamme juttuja osaksi tätä kokonaisuutta, rikoskomisario Ylinen sanoo.

Ylinen suhtautuu toiveikkaasti siihen, että tekijä tai tekijät saadaan vielä kiinni ja vastuuseen. Siinä poliisi kaipaa kuitenkin yleisön apua.

– Yleisövihjeet ovat totta kai tärkeitä, ja kaikki saamamme tiedot vievät asiaa eteenpäin.

Asiasta jotain tietävät tai tulipaloihin liittyen havaintoja tehneet voivat ottaa yhteyttä asiaa tutkiviin poliiseihin sähköpostitse osoitteeseen vihjeet.sisa-suomi@poliisi.fi. 

Aiempi juttu: Pirkanmaalla tutkinnassa tahallaan sytytettyjen palojen sarja: 12 erillistä palopaikkaa

Lisää aiheesta:

Poliisilla salaista tietoa postinkantajan murhasta Vantaalla – sanoo rikoksen ratkeavan: "Ei pelkkä uskon asia"Poliisi: Useista tuhopoltoista epäilty kiistänyt syyllisyytensäMyyrmäen postinjakajan murhan tutkinta siirtyy KRP:lle – poliisi tutkii useampaa ihmistä ja on varma, että juttu ratkeaa: "Se on selvä"Poliisi epäilee: Rautjärven kirkkopalon sytyttäjä on palaneen omakotitalon alueelta löytynyt mies – "Todella poikkeuksellinen tapaus"KRP kertoo auton alle sijoitetusta räjähteestä – Tornion räjähdyksestä kymmeniä yleisövihjeitäPoliisi: Kiihtelysvaaran palossa käytetty mahdollisesti nesteitä – vahvistaa epäilyjä rikoksesta
TuhopolttoTampereYlöjärviNokiaPirkkalaRikosepäilytPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Tuhopoltto
  • 23.9.14:05
    Turku

    Poliisi kaipaa silminnäkijähavaintoja Turun museorakennuksen palosta

  • 9.9.16:08
    Tuhotyö

    Tampereen hurjasta asuntopalosta epäillyn mielentila tutkitaan

  • 8.9.14:42
    Tampere

    Poliisilta lisätietoa Tampereen tuhopoltosta: "Se oli aika ilmeistä"

  • 4.8.14:25
    Tuhotyö

    Poliisi pyytää vihjeitä tuhopolton selvittämiseksi

  • 25.7.15:12
    Joensuu

    Joensuun omakotitalopalon epäilty tuhopolttaja vangittiin