Tamminen puolustaa tuomaripomoa – "Ei kesken kauden"

Juhani Tamminen
Juhani TamminenLehtikuva
Julkaistu 21.10.2014 18:34
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

@kaustoFI

MTV Sportin jääkiekkoasiantuntija Juhani Tamminen ymmärtää SM-liigan erotuomaritoiminnasta vastaavan Arto I. Järvelän näkemyksen KHL:n erotuomarikonsultin Paul Stewartin luentoihin liittyvässä kohussa.  

Stewart piti suomalaisille jääkiekkotuomareille maanantaina Helsingissä luennon, johon Järvelä kielsi tuomareita ottamasta osaa uhkaavalla sanamuodolla. Tamminen näkee tilanteen yhtenä oireena SM-liigan ja sen erotuomaritoiminnan suuremmista ongelmista. 

- Sitä (erotuomaritoiminta) ei johda kukaan, se on ajopuuteoria, mikä kuuluu nyt tuomarien kommenteista. Se ei mene yksistään Arto I. Järvelän piikkiin, vaan liiga on pitkälti jättänyt erotuomaritoiminnan oman onnensa nojaan, Tamminen näkee. 

- Vastuu on aina siellä ylhäällä. Kun peli kehittyy ja maailma muuttuu, niin mitä ylemmäs mennään, sitä parempia tekijöitä tarvitaan, aivan kuten kaukalossakin.


- Perusongelma on johtamisongelma. Tämä bisnes kulkee kovalla muutosvauhdilla, ja jos sinä et siihen paneudu, olet ulkona.  

Ajankohta ihmetytti  

Tamminen ihmetteli suuresti myös ajankohtaa, jolloin Helsingin jääkiekkotuomarit ry:n järjestämä seminaari pidettiin. 

"En minäkään haluaisi mistään hinnasta, että joku tulee sekoittamaan minun pelaajien päät kesken kauden. Ymmärrän 150-prosenttisesti Järvelää."

Juhani Tamminen

- Tällaiset yhteiset tilaisuudet, puhumattakaan kehittämisseminaareista, pitää järjestää kesällä. Et sinä voi lähteä kesken kauden tekemään näitä. Linjaukset ja koulutus täytyy tehdä kesällä, minkä jälkeen sitoutetaan ihmiset. Silloin meillä on joku perusta, ja jos joku vetää välistä, niin hänelle voidaan sanoa, että sinä et ole pysynyt yhteisessä jutussa, kokenut kiekkomies alleviivaa.  

- En minäkään haluaisi mistään hinnasta, että joku tulee sekoittamaan minun pelaajien päät kesken kauden. Ymmärrän 150-prosenttisesti Järvelää. Sarjatauot ja kesät ovat tätä varten, silloin se voidaan järjestää koordinoidusti. Se kehittää kaikkia, Tamminen puolustelee tuomaripomoa.

Tamminen vaatiikin SM-liigan päättäjiltä jämäkämpää otetta päätöksenteossa. Yhteisen strategian tulee olla kristallinkirkas, jolloin kaikki ovat tietoisia siitä miten toimitaan. 

- Mikään kunnon järjestelmä ei toimi näin. Jos järjestelmä on SM-liiga, ja minä siitä vastaan, niin minä vastaan siitä. Silloin ei pompita tänään sinne eikä huomenna tänne, vaan tehdään linja, jonka liigan hallitus hyväksyy. Ja jos sitten soittaa joku kaveri, että minä voisin tulla tekemään tällaisen erotuomariseminaarin, niin sovitaan, että tee ehdotus ja palataan asiaan ensi kesänä. Ei kesken kauden, Tamminen korostaa. 

Tuoreimmat aiheesta

Liiga