Tamin tuomio: Leijonilta idioottimaisia rangaistuksia

Leijonat
Leijonat oli vaikeuksissa Ruotsia vastaan.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 17.12.2016 14:22

MTV SPORT

Leijonat kaatui vaisun esityksen jälkeen Tre Kronorille lukemin 2-4. MTV Sportin asiantuntija Juhani Tamminen antaa risuja Suomen valmistautumiselle.

Nuoret hyökkääjät sen sijaan saavat kehuja. Miro Aaltonen jatkaa tulikuumana Leijonissa, hän on tehnyt viidessä pelissä yhtä monta maalia. Toisen maajoukkueottelunsa pelannut Henrik Haapala avasi maalitilinsä, ja Roope Hintz jatkoi pisteputkeaan.

Parannettavaa on tolppien välissä, hyökkäyksessä ja penkillä.

Onnistujat:

1. Miro Aaltonen

Ylivoimaisesti meidän paras ja pirtein pelaaja, ja tähän otetaan huomioon molemmat ottelut.

2. Roope Hintz

Mieletön liuku ja halu ratkaista. Käyttää vahvuuksiaan erinomaisesti hyväkseen.

3. Henrik Haapala

Samaa voidaan sanoa Haapalasta. Uskomaton hyökkäyspään taito löytää tila, pitää kiekkoa ja antaa nappisyöttöjä ketjukavereilleen.

Parannettavaa:

1. Harri Säteri

Suomi olisi tarvinnut voittavan maalivahdin tänään, sitä eivät saaneet. Säterillä oli hirveät näyttöhalut, mutta seitsemästä metristä menee kiekko ilman maskia sisään... Tänään hän teki itsestään pienen. Sen takia selän taakse meni neljä kiekkoa.

2. Valmistautuminen ja valmennus

Kaksi aivan idioottimaista joukkuerangaistusta. En tiedä, kuka vastasi näiden veljien peluutuksesta, mutta tuollaisen sekoilun jälkeen voi jo miettiä, kannattaako pukea leijonaverkkareita hetkeen päälle.

3. Joonas Kemppainen

Hukassa. Kemppaiselta ei odoteta täällä tehoja, joten hänen pitäisi pelata vahvuuksillaan eli nyt puolustuspeliä. Yksi lempitermeistäni on 95 prosentin valmistautuminen on 50 prosentin suoritus. Hyviä esimerkkejä, kun kiekkokin menee jalkojen välistä vastustajalle ja hutii oman maalin edessä kiekosta ohi. Molemmilla kerroilla soi omissa.

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat