Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä on jo harvinaista: mäkihyppysensaatio lähes iloitsi, kun hänen koronatautinsa meni pahaksi

Oberstdorfin MM-kisat jäivät Halvor Egner Granerudilta koronaviruksen myötä kesken.
Oberstdorfin MM-kisat jäivät Halvor Egner Granerudilta koronaviruksen myötä kesken.
Julkaistu 17.03.2021 08:38
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Harva voi sanoa varsinaisesti iloitsevansa, kun joku tauti koettelee pahasti. Tämän kauden norjalainen mäkihyppysensaatio Halvor Egner Granerud sen sijaan sanoi niin aika lailla tehneensä, kun koronavirus alkoi häntä vaivata.

Kesken Oberstdorfin MM-kisojen maaliskuun alussa Granerudilla, 24, todettiin koronavirustartunta. Hän eristäytyi muusta joukkueesta, ja oli Norjan TV 2:n eilen tiistaina julkaiseman jutun mukaan myös 13 päivää myöhemmin eristäytyneenä Oberstdorfissa.

Hotellihuoneen Granerud oli sanut vaihtaa hiukan suurempaan asuntoon.

Granerudin mukaan hän voi nyt hyvin.

– Kunto on todella hyvä. Tunnen oloni terveeksi. Tein testin varhain tänään (tiistaina), joten toivon, että se on negatiivinen. Sitten voisin mennä kotiin, Granerud sanoi.

Granerud raportoi katsoneensa paljon YouTubea ja pelanneensa. Viime päivinä hän on myös hiukan treenannut.

"Miltei vähän iloinen"

Halvor Egner Granerud on hallinnut maailmancup-kautta ylivoimaisesti, mutta MM-kisat jäivät kesken koronan johdosta.AFP / Lehtikuva

Rakettimaisesti maailmancupin kokonaiskilpailua tällä kaudella dominoimaan ponnistanutta Granerudia pidettiin suurimpana suosikkina Oberstdorfin suurmäen MM-kilpailuun, mutta hän joutui seuraamaan sen koronan myötä sängystä.

– Olen miltei vähän iloinen, että sain sen (koronan) niin pahana, koska sen myötä ei ollut niin stressaavaa katsoa mäkikisaa.

Koronatartunnan saaminen oli toki myös Granerudille ikävää.

– On vähän pelottavaa saada korona. Se ei ollut juhlavaa, mutta olen ollut henkisesti valmistautunut sen tapahtumiseen.

Granerud ehti saavuttaa Oberstdorfissa sekajoukkuemäen MM-hopeaa Norjan joukkueessa ja sijoittua normaalimäen henkilökohtaisessa kilpailussa neljänneksi. Hän on varmistanut maailmancupin kokonaiskilpailun voiton.

Lisää aiheesta:

Ampumahiihtotähden puheista puhkesi kohu – lehdistövastaava vaiensi kysymykset: "Saanut ruiskuja joka päivä"Rukalla kilpailleen tähden uloste herättää huoltaNorja saamassa kivikovan vahvistuksen olympialaisten maastohiihtoon – yhdistetyn valtias vaikeuksissa: "Kiinalaiset eivät itsekään tiedä"Norjassa pähkäillään selityksiä yhdistetyn supertähden koronatartunnalle – "Se oli viimeinen paikka, jossa tartunnan saaneet urheilijat ovat nähneet toisiaan"MM-kisoissa sairastunut mäkitähti pelkää koronaviruksen uhkaavan uraansaHiihdon MM-kisoissa paljastui koronatapaus – kultamitalisuosikin testitulos positiivinen
MäkihyppyKoronavirusHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Mäkihyppy
  • 23.8.14:39
    Yhdistetty

    Yhdistetyn tähtiurheilija vaihtaa lajia

  • 23.8.12:19
    Hiihtolajit

    Norjan skandaalihyppääjät saivat kilpailukiellot

  • 22.8.10:44
    Hiihtolajit

    Mäkihyppääjä Paige Jonesilta, 22, karu paljastus kisatilanteesta: "Piti ottaa pikkuhousumme pois ja seistä jalat levällään"

  • 21.8.14:41
    Hiihtolajit

    Mäkihyppytähti: Ura ohi 23-vuotiaana

  • 17.8.19:35
    Urheilu

    Mäkihyppylegenda Niilo Halonen on kuollut