Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tämä Nissan maksaa miljoonan ilman verojakin – valmistetaan vain 50 kappaletta: "Herätimme henkiin todellisen fantasian"

1:54Tätä miljoonan euron Nissania valmistetaan vain 50 kappalettaTätä miljoonan euron Nissania valmistetaan vain 50 kappaletta.Nissan
Julkaistu 23.02.2020 11:02

Ville Järveläinen

Nissanin ja Italdesignin yhteistyön tuloksena syntynyt GT-R50 saapuu Geneven kansainväliseen autonäyttelyyn.

Kerroimme Nissanin ja muotoilutoimisto Italdesignin yhteisestä projektista kesällä 2018.

GT-R50 juhlistaa sekä GT-R:n että Italdesignin viisi vuosikymmentä kestäneitä taipaleita. Sen pohjana on GT-R NISMO, mutta Italdesignilla sekä Nissanin eurooppalaisella suunnittelutiimillä on ollut vapaat kädet niin muotojen kuin sisustankin muokkaamisessa.

Lue myös: Vantaalaisfirman haaviin osui todellinen erikoisuus – tuonti-Nissanin penkeissä tuttu kuosi: ”Aika paljon ollaan nähty”

– Meillä Italdesignilla on pitkät perinteet asiakkaidemme unelmien toteuttamisessa. Yhdistämällä voimamme Nissanin kanssa, herätimme henkiin todellisen GT-R-fantasian, toimitusjohtaja Jörg Astalosch hehkutti tuolloin.

Konepellin alta löytyy 3,8-litrainen V6 yli 700 hevosvoiman kokonaisteholla ja 651 newtonin vääntölukemilla.

50 kappaleen valmistusmäärä

GT-R50 tullaan näkemään ensi kuussa Geneven kansainvälisessä autonäyttelyssä. Kyseessä on ensimmäinen asiakkaalle valmistettu yksilö, ja Nissanin mukaan auton ulkonäköä on mahdollista kustomoida hyvinkin vapaasti eri väriyhdistelmillä. Pääkuvan videolla nähtävä kullankeltaisilla yksityiskohdilla viimeistelty GT-R50 on siis vain yksi mahdollinen lopputulos.

Sen hinnat lähtevät 990 000 eurosta ennen veroja ja lisäherkkuja, joten aivan jokaisen Nissan-harrastajan ulottuvilla se ei tule olemaan.

Viimeisin tieto 50 kappaletta valmistettavan auton saatavuudesta on peräisin joulukuulta, mutta ainakin vielä tuolloin autoja oli varattavissa joitain kappaleita.

Kaikki autot pyritään toimittamaan asiakkaille vuoden 2021 loppuun mennessä.

Lähteet: Carscoops, Nissan, Italdesign

Lue myös: Nissan GT-R, Corvette C7, Lotus Evora... – Dubaissa ambulanssitkin ovat vähän tykimpiä

AutotSuperautotAutonäyttelytNissanLifestyle
not-found-image
Ville Järveläinen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Pitkään odotettu F1-auto paljastui viimein – innostunut vastaanotto: "Adrian Newey on paiskinut kovasti hommia"Huhumylly jauhaa: Mercedes-Benz saattaa lopettaa näiden automallien valmistuksenRalliautoilun ikoni myytävänä – kyseisellä yksilöllä hieno suomalaishistoriaSuperharvinaisen Rolls-Roycen piti tulla Suomeen – varastettiin nenän edestäRemun entinen erikoisauto huutokaupataan – tältä näyttää kuvankaunis "Prinsessa"Uusi auto tuo turvallisuutta, käyttövarmuutta ja alentaa kustannuksia

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 31.1.11:59
    Liikenneturvallisuus

    Suksiboksi auton katolle? Ota nämä seikat huomioon

  • 29.1.22:46
    Tulipalot

    Raahessa syttyi tulipalo tankin tyhjennyksen yhteydessä, autokorjaamo tuhoutuu kokonaan

  • 28.1.05:47
    Julkinen liikenne

    Suomeen on ostettu Kiinasta paljon sähköbusseja, joissa on "tappokytkin" – ministeri: Emme ole sinisilmäisiä

  • 27.1.10:59
    Katsastus

    "Luulin, että oli" -selitys ei pelasta 70 euron maksulta – autoilija, ethän unohda tätä?

  • 27.1.07:25
    Sähköautot

    Sähköautojen erikoinen yksityiskohta hämmentää – Polestar-pomo MTV:lle: "Haluamme sen kaikkiin autoihimme"