Nokia on julkistanut 20 megapikselin kameralla varustetun Lumia Icon –kännykän. Kyseinen malli on suunnattu yksinoikeudella Verizon-operaattorille.
The Seattle Times huomauttaa, että kyseinen malli on viimeisien Nokian puhelimien joukossa ennen kuin ohjelmistojätti Microsoft nielaisee yhtiön puhelinliiketoiminnan.
Lumia Icon on viiden tuuman Full HD -näytöllä varustettu LTE-malli, jossa on käytetty edistynyttä mikrofonitekniikkaa. Paremman äänitallennuksen saavuttamiseksi puhelin on varustettu neljällä mikrofonilla, joista kaksi on edessä ja kaksi takana. Muotoilultaan laite on melko perinteisen oloinen. Laitteen metallisen kehyksen kerrotaan toimivan antennina.
Puhelimen mallinumero on 929.
Näytön suojana on Gorilla Glass 3 –lasi. Yhden ainoan lasin valmistuksen kerrotaan kestävän 40 minuuttia. Puhelimen mattapintaisen taustan ei puolestaan pitäisi kerätä sormenjälkiä.

