Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Tämä ei Kalle Rovanperältä vetele – asiantuntija: "Nyt kyllä pilaa tulevia kisojaankin"

4:28Analyysi Ruotsin MM-rallista: Evansille ja Katsutalle jättikehut, Rovanperälle pyyhkeitäAsiantuntijat Jari Ketomaa ja Riku Tahko kehuvat Toyotan Elfyn Evansia ja Takamoto Katsutaa, kun taas Kalle Rovanperä saa kritiikkiä.
Julkaistu 16.02.2025 16:31
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

MTV Urheilun ralliasiantuntijat Jari Ketomaa ja Riku Tahko antavat Toyotan Kalle Rovanperälle tiukkaa kritiikkiä.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Ketomaa noteeraa, että MM-rallikauden ensimmäiset osakilpailut Monte Carlossa ja Ruotsissa ovat menneet liian huonosti siihen nähden, mitä Rovanperän tasoiselta kuljettajalta on sopinut odottaa. Suomalainen on sijoittunut kisoissa neljänneksi ja viidenneksi.

Tämänvikkoisen Ruotsin lumirallinkin aikana on paljon puitu, että Rovanperä olisi vaikeuksissa MM-sarjan uusien Hankookin renkaiden kanssa. Kaksinkertainen maailmanmestari on itsekin sanonut, . 

etteivät ne näytä sopivan hänen ajotyylilleen kovin hyvin

– Pitää nyt löytää taistelutahto. Ottaa se irti, mitä noista renkaista otettavissa on, ja lopettaa sen asian vatuloiminen, ovatko ne hyvät tai huonot. Fakta on, että ne renkaat ovat kaikille ihan samat. Siellä ovat kuitenkin Takamoto Katsuta ja (Ruotsin rallin täydellä pistepotilla voittanut) Elfyn Evans, tiimikaverit kärjessä. Montessa (Sébastien) Ogier voitti, Ketomaa kommentoi.

– Ei tämä selity oikein muulla kuin sillä, että Kallen pitää kaivaa itselleen säätö autosta ja ajaa vain paremmin heti kisan alusta lähtien.

Lue myös: Jari-Matti Latvalalta painokasta tekstiä Kalle Rovanperästä

Riku Tahko toteaa, ettei tilanne ole sinällään huono Rovanperän ollessa MM-pisteissä kolmantena. Mutta:

– Nyt kyllä pilaa tulevia kisojaankin, jos jää jauhamaan tätä samaa asiaa renkaista, kuinka vaikeaa se on, Tahko paaluttaa.

"Sitä tunnetta todennäköisesti turha tulla odottelemaan"

0:45Kalle Rovanperältä suora summaus: "Iso pettymys"Kalle Rovanperä: "Iso pettymys."

Rovanperällä on ollut kauden alussa vaikeuksia erinäisissä tieoloissa.

– Montessa ajettiin kuivalla kelillä, Kalle oli ongelmassa. Kanariansaaret tulevat, ei ainakaan lunta todennäköisesti ole siellä. Lumikelissä meni ihan ok Montessa. Kuivalla asvaltilla tuntuma ei tuntunut hyvältä, Ketomaa pui.

Kauden jatkoon leijailee tummia pilviä.

– Näyttää siltä, että renkaan tyhjänä ajo -ominaisuudet ovat kohtuuhyvät. Monesti on se valitettava piirre, että kun se tehdään oikein hyväksi kestämään rengasrikkoja, siitä häviää sivuttaispidon tunne, jonka Kalle tarvitsee, kun käännetään rajusti ratilla ja vedetään veto päällä kurviin. 

– Sitä tunnetta tuolta renkaalta on todennäköisesti turha tulla tällä kaudella odottelemaan, laitetaan sinne alle sorarenkaat, asvalttirenkaat, lumirenkaat, mitkä tahansa. Se rengas on tuon tyyppinen.

Tahko lisää:

– Just nimenomaan kun mennään Portugaliin ja Sardiniaan, jos hän ei saa sitä vetopitoa ja pitoa autoon, ettei ratista tarraa heti, ne ovat vaikeita kisoja Kallelle. Jos vielä siellä jauhatetaan tuollaisella vähän huonompipitoisella renkaalla, voi olla, että tulee vaikeaa. Sitten rupeaa turhauttamaan.

Seuraavaksi kaasutellaan Kenian MM-ralli reilun kuukauden päästä.

2:03Jari-Matti Latvalalta painokasta puhetta Kalle Rovanperästä: "Ei ole hätää"Tallipäällikkö Jari-Matti Latvala ruotii Toyota-kuljettajien suorituksia ja kertoo näkemyksensä Kalle Rovanperästä.

Lisää aiheesta:

Tätä Kalle Rovanperän ei kannata ainakaan tehdä – "Silloin flow katoaa lopullisesti"Äärimmäiset keinot Kalle Rovanperän avuksi – asiantuntijalta painava vaatimus ToyotalleKalle Rovanperällä huolta herättävä uhka mestaruustaistossa: "Se ei sovi"Kalle Rovanperän kryptoniitti paikannettu – nyt käsissä jokerikortti: "Hän oli ihan ylivoimainen"Pitääkö Kalle Rovanperän tilanteesta huolestua? Asiantuntija linjaa: "Paniikki syntyy siitä""Lottovoitto Rovanperälle ja Lapille" – tuoreet tiedot Ruotsista enteilevät MM-rallin suomalaisjuhlia
MM-ralliKalle RovanperäToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • Eilen13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • Eilen10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • Eilen06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta